FORUMI I GJIMNAZISTEVE

To be a star, you must shine your own light, follow your own path and don't worry about the darkness for that is where stars shine the brightest.

Who is online?

In total there are 5 users online :: 0 Registered, 0 Hidden and 5 Guests

None


[ View the whole list ]


Most users ever online was 117 on 22.02.11 19:06

RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Poll

vlersojeni kte forum nga 1 ne 10.
16% 16% [ 74 ]
4% 4% [ 19 ]
4% 4% [ 19 ]
4% 4% [ 18 ]
5% 5% [ 25 ]
5% 5% [ 23 ]
6% 6% [ 28 ]
7% 7% [ 31 ]
8% 8% [ 37 ]
42% 42% [ 197 ]

Total Votes : 471

Keywords

December 2018

MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar


  kuriozitete

  Share
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:44


  Luani adaptoi viqin
  e antilopės  Keni njė
  luanesh ka adaptuar pėr herė tė dytė pėr tu kujdesur pėr tė njė viq tė antilopės.
  Kėtė luanesh e kanė parė tė kujdesėt pėr viqin nė dhjetor. Dy javė mė vonė njė
  luan tjetėr e kishte ngrėn viqin. Nga gjysma e shkurtit luanesha prap kishte
  marrė njė viq tjetėr pėr tu kujdesur por, kėsaj rradhe mbikqyrėsit e parqeve ia
  kanė marrė atė luaneshės.
  Zbulimet e Leonardo da Vinēi  Italiani Leonardo
  da Vinēi (1452-1519) njihet si ndėr zbuluesit mė tė mdhenjė. Ai zbuloj shumė
  makina dhe mjete tė cilat nuk janė ndėrtuar gjatė kohės kur ai ishte ende gjallė.


  - Ventillimin,


  - Busollėn,


  - Aeroplanin,


  - Helokopterin,


  - Instrumente
  mekanike muzikore  -Armėn shumė
  tytėshe,  - Skenėn
  rrutulluese  - Orėn me zile,


  - Teshat zhytėse


  - Gazė maskėn


  - Gomėn shpėtuese


  - Parashutėn


  - Turbinėn me ujė


  - Orėn


  - Vinēin


  - Tankun


  - Syzet


  - Makinėn me
  avullė  -Teleskopin
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:44


  Bubėrrecat kanė
  super lidhėshmėri.  Shoqėria mė e madhe
  e bubėrrecave qė ėshtė gjetur deri tani jeton nė Europė, nė njė rajon prej 5700
  km.  Simpas njė
  shkenctari zvicėrran, njė shkenctari tjetėr nga Franca dhe Danimarka nė njė
  pjesė Spanjolle dhe atė Italiane jetojn me miliarda bubėrreca tė Argjentinės.
  Pėr arsye se ata janė ndėr veti tė njė gjaku ata nuk luftojn ndėrveti dhe nuk
  krijojnė shoqėri tė luftojnė njėri me tjetrin. Kemi tė bėjm me llojin tė cilkėt
  janė shumė tė organizuar nė kryerjen e detyrave. Ky lloj nga Amerika latine nė
  Europė ka arritur nė vitet e 20-ta nė bimėt dhe pemėt e transportuara me anije
  nė atė kohė.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:45

  Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:46

  Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:46


  Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:46

  Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:47

  DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth
  200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:47

  Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:47

  Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:48

  Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen....ēdo sekondė.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:48

  Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:48

  1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 26.06.08 11:30

  Dieta antistres pėrpara provimeve

  Njė dietė e shėndetshme ėshtė ilaēi i duhur pėr tė pėrballuar ankthin dhe stresin pėrpara provimeve. Rrugė tė lirė nė tavolinė pėr pjatat me bazė makaronat, orizin, fruta, perime dhe vezė tė ziera.

  Bėni kujdes! Dietologėt kėshillojnė sa mė pak kafe, qė tradicionalisht shoqėron netėt pėrpara provimeve. Kjo ėshtė kjo njė dietė antistres pėr tė gjithė studentėt pėrpara provimeve, tė cilėt vuajnė nga ankthi dhe pagjumėsia.

  Sipas dietologėve, kėsaj diete qė tė ndihmon tė pėrballosh kėtė situatė tensioni, nuk duhet t’i mungojė buka, makaronat, apo orizi, sallatrat jeshile, qepa, djathi i freskėt, kosi, vezėt e ziera, qumėshti i ngrohtė, qė ul aciditetin gastrik, fruta tė ėmbla dhe tė zhytura nė mjaltė, qė favorizojnė gjumin dhe ndihmojnė organizmin tė shlodhet, pėr tė pėrballuar me energjinė e duhur dhe pėrqėndrim, sfidėn shkollore.

  Kėto ushqime kanė nė pėrbėrje njė aminoacid qė ndihmon nė sintezėn e serotoninės, neuronit tė mirėqėnies dhe neurotrasmetuesit cerebral qė nxit shlodhjen. Serotinina rritet nėn konsumin e ushqimeve qė kanė nė pėrbėrje sheqerna tė thjeshta, siē janė frutat e stinės.

  Mes perimeve vendin e parė e zė sallata jeshile e shoqėruar nga qepa dhe hudhrat

  Ndėrsa pagjumėsia provokohet nga kafeja, patatinat me qese e ēokollatat, qė janė shpesh tė pranishme gjatė kėtyre ditė-netėve
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 26.06.08 11:31

  Tė bėsh dashuri para provimeve?

  Tė bėsh dashuri para provimeve? Nuk bėn keq, pėrkundrazi ndihmon pėrqendrimin dhe mirėqenien psiko-fizike tė studentėve qė janė nė sezonin e provimeve.

  Sigurisht humbasin orė tė ēmuara qė duhet t’i kalonin nė gjumė, por ata qė vijnė pas njė marrėdhėnieje tė mirė gjenden mė tė freskėt dhe mė tė motivuar para komisionit.

  Seksologia Chiara Simonelli, docente e Psikopatologjisė nė universitetin “La Sapienza” tė Romės, rrėzon mitin e hershėm tė gjėrave tė ndaluara para provimeve, duke i sugjeruar tė gjithė tė rinjve qė kalojnė ēdo minutė nė shoqėrinė vetėm tė librave dhe filxhanėve tė kafesė, tė shkunden paksa.

  “Seksi ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr tė shkarkuar ankthin, lejon tė bėsh njė gjumė mė tė qetė dhe rrit pėrqendrimin”- sqaron ajo.

  Sigurisht, sipas saj, nuk ėshtė e thėnė qė natėn para provimit ta kalosh me ēdo kusht me njė partner. “Seksi ka kuptim vetėm nėse bėhet duke futur nė lojė domosdoshėmrisht ndjenjat, sepse nuk ėshtė si tė shkosh nė palestėr”- kėshillon ajo.

  Tė bėsh dashuri, ėshtė e kėshillueshme, por duke pasur parasysh edhe disa kushte.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 28.06.08 10:47

  Dėshira pėr flori ėshtė instikti mė universal e komercial i rrėnjosur
  thellė nė racėn njerėzore, ėshtė shprehur dikush e jo pa tė drejtė.
  Ndėr shekuj, floriri ėshtė kthyer nė njė matės tė pasurisė e mirėqenies
  jo tė personave, por edhe tė shteteve tė tėra. Floriri i ka rezistuar
  kohėra duke mbetur njė njėsi matėse monetare e duke u kthyer gjithashtu
  nė objekt zbukurimi.

  Nė gjithė historinė e njerėzimit, sipas
  statistikave tė vitit 2001 mendohet se janė nxjerrė mė shumė se 145
  mijė tonė flori nga nėntoka.

  Floriri
  Pėr sa
  u pėrket rezervave kombėtare tė floririt pjesėn mė tė madhe e kanė
  Shtetet e Bashkuara tė ndjekura nga Gjermania. Nėse nė rezerva
  pėrfshihen dhe bizhuteritė e prodhuara nga floriri atėherė vendin e
  parė pėr depozita e zė India. Pėr sa i pėrket pronėsisė personale tė
  floririt nuk dihet kush ka mė shumė, por mendohet se njė anėtar i njė
  familjeje mbretėrore nė Lindje.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 28.06.08 10:48

  Riciklimi i floririt
  Floriri ėshtė ricikluar
  gjithnjė pėr shkak tė vlerės sė tij tė lartė. Prandaj dhe bizhuteritė
  moderne apo dhėmbėt e floririt mund tė pėrmbajnė copėza floriri, i cili
  ėshtė nxjerrė nga nėntoka nė kohėt prehistorike apo ka qenė i ndonjė
  pjesėtari tė ndonjė familjeje mbretėrore. Nė kohėt e sotme, tė paktėn
  15 pėrqind e floririt tė pėrdorimit vjetor riciklohet ēdo vit.

  Monedha e floririt
  Njė
  prej monedhave tė floririt mė tė rralla nė botė ėshtė ajo e vitit 1933,
  e cila u shit nė njė ankand nga “Sotheby” nė Nju Jork nė vitin 2002,
  pėr njė shumė prej 7.59 miliardė dollarėsh. Monedha, e cila nga njėra
  anė ka Statujėn e Lirisė dhe nga ana tjetėr njė shqiponjė, ėshtė
  prodhuar nė vitin 1933 nė kohėn e Depresionit tė madh, por s’ka dalė nė
  qarkullim pasi presidenti Roosevelt e braktisi standardin e floririt.
  Tė 445 500 monedhat, secila me nga njė vlerė 20 dollarė u depozituan
  pėr t’u shkrirė dhe vetėm nė vitin 1940 u zbulua se dhjetė prej tyre
  nuk ishin kthyer.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 28.06.08 10:48

  Karati
  Karati ka qenė fillimisht njė njėsi matėse
  e lashtė e pėrdorur nga tregtarėt nė Lindjen e Mesme. Karati pėrdoret
  akoma pėr tė matur gurėt e ēmuar. Pėr sa i pėrket floririt, karati
  filloi tė pėrdorej pėr tė matur pastėrtinė e floririt dhe floriri i
  pastėr fare pėrcaktohet si 24 karatėsh.
  SHBA
  Alaska
  Rajoni
  i Alaskės ka qenė njė prodhues mjaft i madh i floririt dhe ka arritur
  tė prodhojė deri nė 248.8 tonė metrikė flori. Sot prodhimi mė i madh i
  floririt nė Alaskė vjen nga miniera “Fort Knox” ku nė vitin 2006 janė
  prodhuar 10.3 tonė metrikė.
  Arizona
  Miniera e fundit qė
  operonte nė Arizona ėshtė mbyllur nė vitin 1998. Nė vitin 2006 prodhimi
  i floririt nė Arizona erdhi si nėnprodukt minierave tė bakrit dhe
  eksplorimi ka filluar sėrish.
  Kolorado
  Nė Kolorado ėshtė
  zbuluar flori fillimisht nė vitin 1858 nė afėrsi tė Denverit tė sotėm.
  Sot nė Kolorado ekzistojnė tre miniera tė cilat vazhdojnė tė prodhojnė
  flori.
  Idaho
  Nė Idaho u zbulua floriri nė vitin 1860 nė Pirse
  (Pierce). Nė vitin 2006 dy minierat aktive tė arit nė Idaho ishin
  “Silver Strand” dhe “Bond”
  Montana
  Minierat shkėmbore aktive nė
  Montana janė “Montana Tunnels” dhe “Golden Sunlight”. Floriri nė kėtė
  shtet prodhohet edhe nga tre miniera platini nė kompleksin
  “Stillwater”.
  Nevada
  Nevada ėshtė aktualisht shteti qė prodhon
  mė shumė flori nė SHBA duke mbuluar 82 pėrqind tė gjithė floririt qė
  nxirret nga minierat e arit nė vend.
  Nju Meksiko
  Floriri u
  zbulua fillimisht nė Nju Meksiko nė vitin 1828 nė Santa Fe. Aktualisht
  gjithė floriri nė kėtė shtet vjen si nėnprodukt i minierave tė bakrit.
  Dakota e Jugut
  Aktualisht nė Dakotėn e Jugut ekziston vetėm njė minierė qė prodhon flori, miniera “Wharf”.
  Utah
  Floriri i prodhuar nė ditėt e sotme nė Utah vjen si nėnprodukt i minierės sė madhe tė bakrit “Bingham Canyon”.
  Evropė
  Rusi
  Rusia
  ėshtė prodhuesja mė e madhe evropiane e floririt me rreth 152 tonė
  vetėm nė vitin 2001, Nė Rusi minierat janė tė pėrqendruara nė Siberi
  dhe malet Urale.
  Suedia
  Suedia ėshtė njė tjetėr vend evropian me prodhim tė lartė tė floririt. Nė vitin 2001 ajo ka prodhuar 5 tonė.
  Spanja
  Edhe Spanja bėn pjesė nė hartėn e vendeve “tė bekuara” me flori dhe nė vitin 2001 sipas raporteve ka prodhuar 3.3 tonė.
  Turqia
  Turqia
  ėshtė kthyer nė njė zonė fokusi pėr kompaninė minerare ndėrkombėtare
  dhe ka prodhuar rreth 4.2 tonė flori nė vitin 2002.
  Afrikė
  Afrika
  e Jugut ka padyshim rezervat mė tė mėdha tė floririt nė gjithė botėn.
  Nė Johanesburg janė tė pėrqendruara minierat mė tė mėdha tė arit.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 28.06.08 10:49

  Ka dhjete djem, nuk e di numrin e vajzave dhe ka harxhuar rreth 6 milione dollare per dasmat
  Saleh
  al-Sayeri, 64 vjeē, njė bari i shndėrruar nė biznesmen rrėfen se
  harxhimet pėr aventurat e tij martesore i kanė kushtuar plot 6.1
  milionė dollarė dhe disa herė mė shumė pėr divorcet. Sot, burri qė
  lidhi kurorė pėr herė tė parė nė moshėn 14 vjeē, tregon se do tė heqė
  dorė nga ky zakon kur numri i martesave tė arrijė 60. "Martesa nuk mė
  mėrzit, pėrkundrazi jam njeriu mė i lumtur nė botė", thotė ai i shtrirė
  nė tapetin e shtėpisė sė tij tė vendosur nė shkretėtirėn rreth 500
  milje nė perėndim tė Ryadhit. Historia e ēuditshme Al-Sayerit shkaktoi
  njė reagim tė madh nė Arabinė Saudite, pasi statusi i grave nė kėtė
  vend pėrbėn njė problem tė madh nė arenėn ndėrkombėtare. Kur ai u shfaq
  nė median arabe, disa lexues reaguan plot zemėrim. Njė grua e cila e
  kishte identifikuar emrin e saj si Maryam, e konvertuar nė myslimane,
  shkroi nė "Arab News", njė e pėrditshme nė gjuhėn angleze, se historia
  Al-Sayerit "mė shkaktoi njė gjendje tė jashtėzakonshme shpirtėrore qė
  mund tė pėrmblidhet me fjalėn zemėrim dhe inat". "Ēfarė familjeje ėshtė
  kjo. A e ka menduar ndonjėherė se si ndikon divorci tek ish-gratė dhe
  fėmijėt e tij? Si mundet qė ky burrė t‘u mėsojė pasardhėsve qė nė jetė
  tė sillen sipas rregullave tė islamit dhe tė krijojnė njė familje
  model", shkruante ajo. Revista "Sayyidaty", qė kishte botuar njė
  intervistė tė zhvilluar me tė kishte biseduar edhe me njė psikiatre e
  thoshte se "ky burrė nuk e trajtonte njė femėr si njė qenie njerėzore,
  por si njė rrobė qė mund ta ndryshojė sa herė qė i teket apo si njė
  objekt. Por faji mė i madh u takon edhe prindėrve qė i lėnė vajzat e
  tyre tė bėhen pjesė e martesave tė tilla", tha ajo.

  Al-Sayeri
  e ēliron plotėsisht veten nga kritika tė tilla qė e konsiderojnė atė si
  tė ēmendur, duke kėmbėngulur se nuk ka shkelur rregullat e islamit,
  sipas tė cilave njė mashkull lejohet tė ketė njėkohėsisht katėr gra. "E
  kam ndėrgjegjen e pastėr pėr kėtė", thotė ai. Fatkeqėsisht, me asnjė
  nga ish-gratė me tė cilat ka qenė i martuar nuk mund tė takohemi, pasi
  shumė prej tyre janė rimartuar, ndėrsa zbulimi i identitetit tė tyre
  konsiderohet si dhunim i zakoneve arabe. Njėri nga djemtė e tij thotė
  se e ėma ėshtė martuar sėrish, por refuzon tė japė ndonjė detaj mė
  shumė. Ēuditėrisht, divorci ėshtė bėrė shumė i zakonshėm nė vendet
  arabe, ndėrsa kronikat e shtypit flasin ēdo ditė se shumė ēifte
  vendosin tė zgjidhin kurorėn. Por, nė kėtė vend e ardhmja e njė gruaje
  tė divorcuar varet shumė nga mendimet e tė afėrmve tė saj. Nėse ata e
  kundėrshtojnė divorcin, ata ka mundėsi ta mbyllin atė nė shtėpi dhe tė
  vėzhgojnė me kujdes ēdo lėvizje tė saj. Ajo nuk mund tė punojė apo nuk
  mund tė takojė askėnd pa lejen e familjes. Mendimi i njė gruaje beqare
  pėr tė bėrė karrierė kėtu thuajse nuk ekziston fare, madje shumė prej
  femrave akoma nuk mund tė ngasin as makinėn. Ato nuk mund tė arsimohen,
  tė udhėtojnė apo tė rezervojnė njė dhomė nė hotel pa lejen e njė
  mashkulli. Nga ana tjetėr nėse prindėrit kanė mendime liberale, ata
  mund t‘i lėnė vajzat tė mbarojnė shkollėn apo tė shkojnė jashtė pėr tė
  punuar. Megjithėse ligjet islame lejojnė qė njė burrė tė ketė katėr gra
  njėkohėsisht, shumė burra myslimanė nė kohėt e sotme martohen vetėm
  njėherė, pasi kjo ėshtė bėrė njė normė kulturore dhe poligamia ėshtė
  vėrtet e kushtueshme. Nė tė vėrtetė, paratė nuk pėrbėjnė ndonjė problem
  pėr Al-Sayeri, qė tregon se e ka bėrė pasurinė e tij nė tregtinė e
  makinave dhe pronave tė patundshme. Ai ėshtė njė burrė zeshkan me trup
  mesatar, me mustaqe tė zeza, mjekėr, dhe "kryetar" i Sayerėve, njė fis
  beduinėsh nė jug tė vendit qė gjithashtu merret me rritjen e kamiljeve
  dhe kuajve. Nga tė gjitha martesat e tij kanė ardhur nė dritė dhjetė
  djem, nga tė cilėt tani i kanė ngelur nėntė. Dy djemtė e vegjėl qė
  ishin bashkė me tė atin, rrudhin sytė sapo flitet pėr martesėn. Ata
  thonė se e babai i tyre ėshtė njė "mizėaj", domethėnė njė burrė qė i
  pėlqen tė martohet shumė. Fahd Al-Sayeri, qė ka trashėguar pasionin e
  tė atit pėr kuajt, sjell ndėr mend njė udhėtim pėr gjueti tė bėrė nė
  shkretėtirė rreth 15 vjet mė parė bashkė me miqtė e tij kishin shkuar
  pėr tė kėrkuar "Benz"-in kur dėgjuan njė tė shtėnė arme qė vinte nga
  njė tendė ku ishte duke u zhvilluar njė ceremoni martesore. "Tė habitur
  pyetėm se ēfarė dasme ishte ajo dhe disa nga tė ftuarit u pėrgjigjėn me
  emrin e tim eti. Vėrtet u shokova", shtoi mė pas. Nė tė vėrtetė, plaku
  Al-Sayeri nuk i fsheh martesat e tij thjesht bezdiset tė flasė gjatė,
  megjithatė nuk ngurron tė tregojė se 2 nga vajzat dhe dy nga djemtė e
  tij mėsuan se ishin motra dhe vėllezėr nė shkollė. Ēuditėrisht,
  Al-Sayeri vazhdon tė ruajė raporte tė mira me ish-shoqet e jetės dhe
  thotė se disa prej tyre vijnė edhe nė martesat e tij. Rrėfen se secila
  nga gratė jeton nė shtėpi tė ndarė dhe ndonjėherė edhe nė qytete tė
  ndryshme, pėr tė ruajtur qetėsinė dhe pėr tė siguruar secilėn prej tyre
  se ėshtė pikėrisht ajo e preferuara e tij. Djali Fahd, njė 32- vjeēar
  beqar, ėshtė i bindur se nuk dėshiron tė ndjekė gjurmėt e tė atit".
  "Jo, jo, jo, thotė ai. Njėra mė mjafton". "E katėrta ėshtė e destinuara
  tė ndryshojė mė shpesh. "Ėshtė e vetmja pėr pėrtėritje", thotė
  Al-Sayeri, duke rrėkėllyer njė gllėnjkė kafeje plot aromė pas njė darke
  me mish qengji pikant dhe oriz, Al-Sayeri thotė se i pėlqen ta ndėrrojė
  gruan e katėrt ta ndryshojė ēdo vit". Martesa e tij e fundit dhe me 10
  000 tė ftuar njėkohėsisht edhe mė e shtrenjta ishte me njė vajzė
  14-vjeēare pak muaj mė parė. "Ajo ėshtė mosha perfekte", thotė. Kur
  dėgjoi pėr tė, dėrgoi mbesėn e tij pėr ta parė e cila u kthye me njė
  pėrgjigje pozitive. Mė vonė ai vizitoi familjen e saj. Kur vajza erdhi
  nė dhomėn e ndenjes pėr t‘i ofruar atij pije freskuese - njė justifikim
  pėr qė ai tė shihte fytyrėn e saj - ai e pyeti nėse ajo donte tė
  martohej me tė. "Fillimisht u druajt dhe nuk u pėrgjigj, ndėrsa mė vonė
  tha po. Tani ne jemi miq tė mirė na duket sikur kemi mė shumė se 40
  vjet qė e njohim njėri-tjetrin", kujton Al-Sayeri. Njė grua saudite
  zakonisht mund tė martohet kėdo qė zgjedh familja e saj, ndėrsa martesa
  konsiderohet e pranueshme nė kohėn kur fillon edhe puberteti".
  Al-Sayeri pohon se ai nuk e ka detyruar kurrė njė grua tė martohet me
  tė dhe nuk e ka prishur kurrė njė martesė. Ish-gratė e tij bėnė
  marrėveshjen pėr divorcin, njė marrėveshje paramartesore, ndėrsa ai
  kujdeset pėr fėmijėt. Mė pas thotė se divorcet e tij janė tė
  dokumentuara me vendim gjykate. Nė fund pranon se tė jesh i rrethuar
  nga gratė ėshtė gjithmonė kėnaqėsi e veēantė. "Ato kujdesen mė shumė
  pėr veten, pėrdorin tualetėra dhe nuk largohen kur dua t‘i prek". Por
  ajo qė tė habit mė shumė ėshtė fakti se Al-Sayeri pranon me bindje se
  do tė martohet deri kur numri i grave nė jetėn e tij tė shkojė nė 60.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 28.06.08 10:50

  Zbulimet tregojne se trupi i njeriut permban 4gram
  hekur,pra pak me shume se nje luge kafeje.kENI PARE SE SHUME NJEREZ
  SEMUREN NGA GRIPI;FTOHJA,krejt pershkak te ushqimit te dobet me
  hekur,kjo tregon se neorganizmin e tyre ka me pak se nje luge kafeje
  hekur.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 28.06.08 10:50

  DRURI MĖ I LARTĖ
  ------------------
  Druri
  me i larte ne toke eshte sekvoja kalifornike iquajtur"GJENERAL
  SHERMAN",druri eshte i gjate 83 metra,kurse diametrin e ka 24
  metra.Ekspertet thone se ky llojdruri ka lende te mjafueshme per 40
  banesa pesedhomeshe,ose per 5milion shkrepsa!
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 28.06.08 10:51

  Njė kėrpudhė e bardhė toskane, prej 852 gramėsh iu shit pėr 52 000 USD
  restorantit "Zafferano" tė Londrės, gjatė njė ankandi organizuar pranė
  Firences, njofton shtypi italian. Sipas organizatorėve tė kėtij ankandi
  ndėrkombėtar, zhvilluar tė dielėn nė njė kėshtjellė toskane, ky ēmim
  pėrbėn njė rekord botėror. Nga ankandi u mblodhėn gjithsej 103 700 USD
  qė do tė shkojnė nė njė spital pėr fėmijė nė Firence, pėr fondacionin
  anglez tė Sarah Ferguson "Children in crisis", dhe pėr Foodbank nė Nju
  Jork. Nė fillim tė nėntorit, njė kėrpudhė nė Piemonte, nė verilindje tė
  Italisė, qė peshonte 1,05 kg ishte vlerėsuar me 41 000 USD
  _________________________
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 28.06.08 10:51

  Polaku zgjohet pas 19 vjetėsh nė koma, habitet qė nuk kishte komunizėm
  Njė
  punonjės hekurudhash 65-vjeēar, i cili ra nė gjendje kome pas njė
  aksidenti nė Poloninė komuniste, u pėrmend 19 vite mė vonė nė Poloninė
  demokrate dhe me ekonomi tregu tė lirė. Jan Grzebski, i detyruar tė
  lėvizė me karrige me rrota, mendoi se do tė jetonte vetėm dy ose tre
  vjet, aq sa i kishin dhėnė doktorėt pas aksidentit nė vitin 1988.
  [url=][/url]Edhe pse u habit jashtė mase nga ky ndryshim, nuk harron tė
  falėnderojė gruan, Gertruda, kujdesi i vazhdueshėm i sė cilės gjatė
  kėtyre viteve e ka ndihmuar tė qėndrojė nė jetė.
  “Ishte Gertruda ajo
  qė mė shpėtoi dhe kurrė nuk do ta harroj”, thotė ai pėr stacionin
  televiziv “TVN24”. Pėr 19 vjet, zonja Grzebski bėri punėn e njė
  infermiereje nė reanimacion, e cila e ka ndėrruar pozicionin e trupit
  tė burrit tė saj ēdo njė orė, nė mėnyrė qė tė parandalonte infeksionet
  nga qėndrimi shtrirė. “Kur rashė nė koma kishte vetėm ēaj dhe uthull nė
  dyqane, mishi ishte me racion dhe kishte radhė para dyqaneve tė
  benzinės. Tani i shoh njerėzit nė rrugė me celularė dhe dyqanet janė tė
  mbushur plot mallra, sa mė bėjnė me dhimbje koke”, thotė ai. Kur
  Grzebski u zgjua, tė katėrt fėmijėt e tij ishin martuar dhe ai ishte
  bėrė me 11 nipėr dhe mbesa gjatė kohėve qė ishte nė spital. Ai thotė se
  i kujtoheshin mbledhjet familjare, ndėrsa ai ishte nė koma dhe i kishte
  dėgjuar gruan dhe fėmijėt qė i flisnin.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 28.06.08 10:52

  Nė Brazil gjatė shk.XX ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė
  botė,Anakonda,gjatėsia e tė cilit arrinte 35 metra!Pėr tė vrarė kėtė
  gjigant,u desh tė goditej me 500 plumba.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 28.06.08 10:53

  Gati gjysma e italianeve ka frike nga shqiptaret. Kjo situate del ne pah nga nje sondazh i SWG per te perjavshmen ‘Donna Moderna’ bere me nje kampion prej 500 personash te moshes nga 18 deri ne 64 vjeē.Pas shqiptareve (nga te cilet ka frike rreth 42 % e te intervistuarve) vine rumunet (37 % e te anketuarve i etiketojne si scansafatiche
  (term qe perdoret per te etiketuar nje person qe nuk ka deshire per
  pune). Nga marokinet dhe imigrantet arabe ne pergjithesi, kane frike
  rreth 10% e italianeve. Frika nga te huajt eshte e lidhur sipas ketij
  sondazhi nga te qenit klandestin i tyre. Mendojne se
  imigrantet jane hajdute (42 % e kampionit), shperndares droge (28 % e
  te anketuarve), 17% mendojne se te huajt vjedhin dhe 11% lidhin imazhin
  e te huajve ne Itali me dhunen seksuale (stupro).
  Ky sondazh vertetoi edhe njehere se si perceptimi qe italianet kane mbi te huajt imigrante eshte produkt i paragjykimeve, dhe i ‘dhunes’ sistematike qe mediat ushtrojne mbi opinionin publik dhe i impresioneve te gabuara, rezultat i te ashtuquajturve ‘luoghi comuni’.
  Pershembull perceptimi i numrit te imigranteve ne Itali nga publiku i
  intervistuar eshte 5 milion ndersa numri i pergjithshem i te huajve
  ketu, sipas te gjitha statistikave eshte 3.3 milion. Po keshtu edhe per
  sa i perket numrit te klandestineve qe perceptohet ne gjysmen e e
  imigranteve prezente, ndersa realiteti dhe statistiket flasin per rreth
  20% te totalit (rreth 600.000 klandestine).
  Nje tjeter paragjykim
  mbi te huajt eshte ai i papunesise dhe per vete natyren e tij ēon ne
  lindjen e frikes dhe te mendimit sipas te cilit kush nuk punon jeton me
  ane te aktiviteteve te jashteligjshme. Ne fakt, me shume 60% e te
  intervistuarve mendojne se gjysma e imigranteve qendron ne Itali pa
  punuar rregullisht, por ky paragjykim hidhet poshte nga shifrat
  konkrete te punesimit sipas te cilave 72% e te huajve punon rregullisht.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 28.06.08 10:53

  Hamendėsime dhe
  fakte tė gjetura nė kohė e kanė lidhur Ndėrfanėn e Mirditės, si vendi i
  mundshėm ku ka qenė shteti i parė i Arbrit
  ---------------------------------------Zbulimi
  i rastėsishėm i dy gurėve nė Mirditė ka rikthyer edhe njėherė vėmendjen
  nga historia. Hamendėsime dhe fakte tė gjetura nė kohė e kanė lidhur
  Ndėrfanėn e Mirditės, si vendi i mundshėm ku ka qenė shteti i parė i
  Arbrit. Gjetja e dy gurėve vezakė tė pazakontė ėshtė lidhur pikėrisht
  me kėtė tezė. Disa mjete tė firmės sė ndėrtimit tė rrugės
  “Bechtel-Enka”, gjatė gėrmimeve tė ditės sė djeshme, rreth 500 metra
  nga Kisha e Gėziqit kanė hasur nė dy gurė vezakė jo tė zakontė, tė
  pėrmasave gjigande. Sapo kanė parė kėta gurė tė rrallė, drejtuesit e
  mjeteve kanė ndaluar punimet e tyre.  momentin e zbulimit i pranishėm ka qenė edhe njė banor i kėtij fshati,
  i cili, duke ditur se fshati i tij lidhej me principatėn e parė tė
  Arbrit, ka kėmbėngulur qė tė bėhej sa mė shumė kujdes qė gurėt tė mos
  dėmtoheshin. Pas kėtij zbulimi ėshtė lajmėruar menjėherė bashkia e
  Rrėshenit. Kryetari Gjon Dedaj i shoqėruar nga disa specialistė tė
  kulturės dhe historianė ėshtė gjendur nė Kodrat e Gėziqit pėr tė parė
  nga afėr gjetjet. Pasi kanė shqyrtuar dy gurėt e ēuditshėm, pėrfundimi
  ka qenė i vėshtirė pėr t’u arritur. Hamendėsimet kanė ēuar nė dy
  versione. Kėta gurė mund tė jenė pjesė e njė formacioni gjeologjik ose
  njė gjetje arkeologjike e hershme.


  Pėr
  tė sqaruar kėtė ēėshtje janė thirrur nė ndihmė gjeologė tė njohur dhe
  zbulimi do t’u bėhet e njohur edhe instituteve pėrkatėse nė Tiranė.
  Drejtues tė sektorit tė kompanisė “Joint Venture Bechtel-Enka” nuk kanė
  lejuar gazetarėt tė filmojnė apo fotografojnė, pasi sipas tyre “ne
  respektojmė kontratėn vetėm me Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Rrugėve pėr
  ēdo lloj gjetje, qoftė dhe arkeologjike”. Do tė jenė specialistėt ata
  qė do tė pėrcaktojnė nė ditėt nė vijim se ēfarė janė kėta dy gurė.
  Ndoshta ata do tė jenė njė fakt mė tepėr pėr tė ndriēuar historinė e
  kėtij vendi. Edhe mė herėt, nė rrėnojat e kishės sė vjetėr tė Ndėrfanės
  janė ėshtė zbuluar Stema e Arbrit. Bashkė me tė ėshtė gjetur dhe
  mbishkrimi epigrafik i arkitraut tė Bazilikės sė Shėnpremtes sė
  Ndėrfanės, qė lidhet sėrish me principatėn e Arbrit.


  Gurėt
  Ndonėse
  nuk ėshtė arritur ende nė pėrfundime tė sakta pėr gurėt e zbuluar nė
  afėrsi tė kishės sė Gėziqit, specialistėt kanė dhėnė sė pari disa
  detaje tė tyre. Tė dy gurėt kanė pėrmasa tė ndryshme nga njėri-tjetri.
  Guri i vogėl i gjetur nė formė vezake kishte pėrmasat 76 x 84 dhe 66x
  84. Guri i madh i gjetur, po nė formė vezake ka perimetėr 380 cm dhe
  lartėsi 110 cm. Me ngjyrė gri, i limuar dhe jo i daltuar, me pėrbėrje
  homogjene, strukturė konforme, me peshė tė madhe specifike. Guacka nė
  tė cilėn u gjet, i ngjasonte njė vazoje tė stėrmadhe.


  U
  gjet nė thellėsi 4 metra, nė dy pika. Versioni i njė gjetje
  arkeologjike qėndron nė faktin se kėta lloj gurėsh mund tė kenė qenė
  objekte zbukuruese tė njė qendre tė njohur qytetare tė lashtė, njė
  objekt mbrojtjeje, stolisje, pse jo dhe objekt sulmi nė tė rrotulluar.
  Por do tė jenė studimet e mėvonshme qė do t’i japin pėrgjigje gjithė
  hipotezave tė hedhura. Ndėrkohė nga autoritete e autostradės, ėshtė
  lėnė porosi tė punohet me shumė kujdes nė kėtė zonė.

  Sponsored content

  Re: kuriozitete

  Post by Sponsored content


   Current date/time is 12.12.18 1:01