FORUMI I GJIMNAZISTEVE

To be a star, you must shine your own light, follow your own path and don't worry about the darkness for that is where stars shine the brightest.

Who is online?

In total there are 3 users online :: 0 Registered, 0 Hidden and 3 Guests :: 1 Bot

None


[ View the whole list ]


Most users ever online was 117 on 22.02.11 19:06

RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Poll

vlersojeni kte forum nga 1 ne 10.
16% 16% [ 74 ]
4% 4% [ 19 ]
4% 4% [ 19 ]
4% 4% [ 18 ]
5% 5% [ 25 ]
5% 5% [ 23 ]
6% 6% [ 28 ]
7% 7% [ 31 ]
8% 8% [ 37 ]
42% 42% [ 197 ]

Total Votes : 471

Keywords

December 2018

MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar


  kuriozitete

  Share
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 20.04.08 14:57

  Pas vendosjes sė bastit gėlltit 120 monedha  Njė shtetas Rumun ka gėlltitur 120 monedha pasi qė kishte vendosur njė bast me shokun e tij Franēez se cilil do tė gėlltiste
  mė shumė monedha. Gigi Florin, 27 vjeēar ishte nga Rumania, vendosi qė tė gėlltiste 120 monedha me verė tė kuqe pasi qė
  kishte vėnė bast me shokun e tij Francez.
  Zotėri Florin tha se duke e nxehur verėn stomaku i tij do tė lilrohej dhe do reklasoohej kurse monedhat do tė dilnin pa
  problem. Por zotėri Florin dėshtoi dhe punonjėsit e barit e thirrėn ambulancėn.
  Kur mjeku ia bėri inēizimiin rentgen e zbuloi se nė stomkaun e zotėri Florin ishte njė grumbull i monedhave dhe ai tha s eka
  provuar t'i numėrojė por nuk mundi sepse ishin shumė. Ai shpėtoi pas njė operacioni nė sromakun e tij.
  Kurse franēezi i cili ishte 65 vjeēar kishte gėlltitur 350 monedha dhe kishte vdekur nė njė spital nė Francė pasi iu kishte
  nėnshtruar njė operacioni tė stomakut. Ai kishte gėlltitur monedha edhe kur ishte fėmijė
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 20.04.08 14:58

  Sikur uji i deteve te kthehej ne kripe
  Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.

  Prejardhja e emrit "tenis"
  Fjala tenis eshte shkruar ne anglisht dhe anglezet e kane marre nga frengjishtja.Kur fillonte loja dhe njeri gjuante me rrakete para se topi te hidhej i thoshte kundershtarit:"tenez" qe do te thote:"mbaje".Anglezet i dhane fjales formen qe ka sot.

  Lotet e krokodilit
  Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet,pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin.Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene.Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta eshte se krokodilit nuk i vjen keq per kafshen e ngrene,por eshte gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur,fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes,e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 20.04.08 14:59

  Popullsia e botes deri sot
  Mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerezore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.

  Pse Deti i Zi quhet keshtu?
  Perqindja e vogel e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi nje ngjyre te erret karakteristike.


  Gjuhet e botes
  Ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe "gjuhesh te vogla".Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte.

  Kanguru
  Kur u duken per here te pare ne Australi,europianet vune re nje kafshe te cuditshme:ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.-C'eshte kjo?- i pyesnin ata indigjentet.
  -Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.Qe nga ajo kohe kafsha e cuditshme u quajt kanguru.Kur me vone studjuan gjuhen vendase,evropianet mesuan se "kanguru" do te "nuk kuptoj".


  Elefanti frikacak
  Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 20.04.08 14:59

  Sa orė pune per 1 kg mjalte?
  Per te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe per kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.

  Numri i gjallesave ne det
  Ne cdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.

  Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve
  Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.


  Floket dhe njeriu
  Zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave.Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 20.04.08 14:59

  Njerezit me te gjate e me te shkurter
  Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.


  Shpikesi i telefonit
  Uaston,hajde ketu,me duhesh.---Fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit nga shpikesi i tij,Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij,Uaston.Ai mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.


  Kuriozitete demografike
  Cdo dite ne bote lindin 250.000 njerez.Ne cdo 100 vajza te sapolindura korrespondojne 105 djem te sapolindur.Brenda 50 viteve te ardhshem popullsia e botes do te dyfishohet.

  Shpenzimet ushtarake
  Ne vitin 1979 u harxhuan per qellime ushtarake 450 miliard $,ne 1985 850 miliard $ dhe sot kalojne shifren prej 1.000.000.000.000 $.


  Pabarazite sociale
  Ne vitin 1960 1/5 me e pasur e botes kishte te ardhura mbi 20 here me te medha sesa 1/5 me e varfer dhe ne vitin 1960 kjo diference u trefishua.
  47 vendet me te pazhvilluara te Afrikes e Azise (qe banohen nga 3 miliard njerez) kane te ardhuara vjetore 500 $ kurse vende te Evropes Veriore kane 20.000 $.


  69 Fėmijė tė njė nėne
  Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatė viteve 1725-1765 lindi 16 bineqė, 7 treneqė, dhe 4 katėrneqė. Vetėm dy fėmijė prej tyre vdiqėn si foshnjė.

  James Gill, i biri i Brenda dhe James Gill, lindi 128 ditė para kohės sė paraparė. Nė lindjen e tij mė 20 Maj 1987 nė Ottawa, Ontario (Kanadė) peshonte 624 gr.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 20.04.08 15:00

  Nėna mė e vjetėr
  Rosanna Dalla Corta nga Viterbo (Itali) sipas tė dhėnave nė korrik tė vitit 1994 nė moshėn 63 vjeēare lindi njė djalė.


  Operacioni mė i gjatėNjė operacion i cili u zhvillua nė vitin 1951 nė Chicago, Illinois (USA), gjatė tė cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mėnjanua njė cistė nga njėra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orė. Gjatė operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 nė 140 kg.

  Portier apo sulmues
  Portieri Jose Luis Chilavert shenoi 49 gola gjatė ndeshjeve nė klubin e tij dhe ekipit kombėtar ndėrmjet Korrikut 1992 dhe Marsit 2000.

  Substanca mė e ėmbėl
  Thaumatin, njė protein, i cili fitohet nga mbėshtjellėsi i farės sė njė bime tė quajtur Thaumatoccocus danielli ėshtė 61.500 herė mė e ėmbėl se sheqeri i zakonshėm. Kjo bimė rritet nė disa vende tė Afrikės perendimore.

  Tranzistori mė i vogėl
  Firma Lucent Technologies nė Murray Hill, New Jersey (USA), urdhėroi mė 15 Nėntor 1999 zhvillimin e njė tranzistori me njė gjatėsi prej vetėm 50 Nanometrash, d.m.th. 1/2000 pjesė e trashėsisė sė flokut tė njeriut. Kjo pjesė quhet edhe "tranzistori vertikal" pasi qė tė gjitha pjesėt e saj janė tė rradhitura nė njė pllakėz silikoni dhe rryma rrjedh nė drejtim vertical.

  Mjekra mė e gjatė
  Me rastin e vdekjes sė Hans Langseth nė vitin 1927 nė Kensett (USA) mjekra e tij kishte njė gjatėsi rekorde prej 5,33 m.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 20.04.08 15:00

  Pop-grupi i njohur suedez ABBA i formuar mė 1972 nė Stokholm debitoi nė vitin 1970 nėn emrin Festfolk nė njė Restaurant nė Göteborger. Pas dy vitesh, pra mė 1972 mori emrin e ri nga inicialet e anėtarve tė grupit: Agnetha Fältskog, Benny Andersson, Björn Ulvaeus dhe Anni-Frid (Frida) Lyngstad.

  Helikopteri mė i vogėl nė botė ishte njėulėsi Seremet WS-8 i cili u prodhua mė 1976 nė Danimarkė. Ai kishte njė motor me 26 KW dhe peshonte pa ngarkesė 53 kg. Rotori i tij kishte njė diametėr prej 4,5 m.

  Shkencėtarėt e "Oak Ridge National Laboratory" nė Oak Ridge, Tennessee (USA) nė Prill 1996 me ndihmėn e njė superpėrēuesi arritėn rrymėn mė tė fortė tė tė gjitha kohrave : 2 milion Amper/cm². Rryma pėr nevoja shtėpiake ka njė forcė me nėn 1000 Amper/cm².


  Protesta mė e madhe kundėr luftės u mbajt mė 15.11.1969 nė Washington D.C. (USA) ku morėn pjesė rreth 600.000 pjesmarrės tė cilėt protestuan kundėr vazhdimit tė luftės sė amerikanėve nė Vietnam.


  Arusha e bardhė mund tė notoj pandėrprerė deri 100 km.

  Rekordin botėror nė qėndrim nė njė kėmbė e theu Arulanantham Suresh Joachim nga Sri Lanka prej 22.05.1997 deri me 25.05.1997 duke qėndruar 76 orė e 40 minuta.


  Me 9.06.1996 Walter Arfeuille (Belgjikė) tėrhoqi me dhėmbė 8 vagonė treni mbi hekurudhe, me njė peshė gjithsejt 223.880 kg nė largėsi prej 3,2 m.

  Mė 17.12.1998 kinezi Li Jian Hua nė emisionin televiziv Guinnes World Records: Primetime ngriti me vesh peshėn 50 kg (tjegulla ndėrtimi tė lidhura bashkė dhe tė kapur nė veshin e tij).

  Kenguri mė i madh (Macropus rufus) nė Australinė qendrore, -jugore dhe atė -lindore, plotėsisht i drejtuar ėshtė 1,80 m i lartė, dhe gjatėsia e pėrgjithshme (megjithė bisht) ėshtė 2,85 m. Pesha e tij rreth 90 kg.

  Kilauea nė Hawaii (USA) ėshtė vullkani mė aktiv nė botė. Qė nga viti 1983 ėshtė pandėrprerė aktiv dhe vjell 5 m³ llavė nė sekondė.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 20.04.08 15:01

  Amerikanja Janice Deveree nė vitin 1884 kishte mjekėr me gjatėsi 36 cm.

  Personi mė i vjetėr i tė gjitha kohėrave, me datėlindje tė vėrtetuar, ishte franēezja Jeanne Louise Calment. Ajo u lind mė 21.02.1875 dhe vdiq mė 04.08.1997 nė Arles tė Francės nė moshėn 122 vjeēare.

  Binjakėt mė tė rėndė nė botė ishin Billy Leon dhe Benny Loyd McCrary, alias McGuire, nga Hendersonville (USA) tė cilėt u lindėn mė 7.Dhjetor 1946. Deri nė moshėn 6 vjeēare kishin shtat normal. Nė Nėntor 1978 Billy peshonte 337 kg. ndėrsa vėllau i tij Benny 328 kg. Billy vdiq nė Korrik 1979.

  Zbuluesi i parė i phonograph-it (gramophonit tė mėvonshėm) ishte amerikani Thomas Alva Edison nė vitin 1877, i cili kishte planifikuar tė zbuloj njė inqizues diktimi pėr punė nė zyre. Phonographi i asaj kohe kishte formė cilindri, deri nė vitin 1887 kur zbuluesi gjerman Emile Berliner zbuloi pllakė-phonographin (gramophonin) i cili i zhvillua nė njė medium artistik.

  Gjurmimi mė i madh i arit ndodhi nė SH B A, ku mė 24.01.1848 njė pronar i njė puntorie tė drurit dhe shoku i tij, nė Sacramento (sot California) zbuluan ar. Njė vit mė vonė e vėrshuan mbi 80 000 gjurmues tė arit tė ashtuquajturin forty-niners nė kėtė regjion. Nė vitin 1853 numri i tyre arri mbi 250 000.

  Marilyn Monroe, gjegjėsisht Norma Jean Mortenson, legjendė e filimit, muzikės dhe bukurisė, e lindur mė 01.06.1926, nė fėmijėrinė e saj ndėrroi 12 familje pėrkujdesėse.

  Kinezėt si Antibiotik natyror mė tė mirė e pėrdorin kivi-n? (Kivi e forcon sistemin e imunitetit duke i shumuar qelizat mbrojtėse deri nė dymbėdhjetė herė)

  Ushtari japonez Teruo Nakamuro 30 vjet mbas pėrfundimit tė luftės (i cili u gjet nė pyjet e pashkelura) nuk dinte asgjė pėr pėrfundimin e luftės.

  Kafepirėsit mendojnė mė shpejtė dhe veprojnė mė logjikisht se ata qė nuk e pėrdorin kafe-nė.


  Nikotin-i ėshtė njė helm i fortė nervor (emrimi i saktė: Beta-Pyridyl-N-Methylpyrrolidin)?
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 20.04.08 15:02

  Kobra , me njė gramė helm tė saj mund tė mbysė mė shumė se 50 njerėz.


  Gjerald Ford dy here u ka shpetuar atentateve tė organizuara dhe qė tė dy herat nga gratė.


  Llojet e ndryshme tė kafsheve , kan lloje tė ndryshme tė grupeve tė gjakut;
  Qentė 4 lloje , macet 11 lloje te grupeve te gjakut dhe lopet afer 80 lloje tė grupeve tė gjakut.

  Meri , mbreteresha e Skocisė (1542-1587) vajza e mbretit Xhejms V u bė mbreteresh kur ajo ishte vetem njė javshe.


  Kompania gjermane " Olympus" ka zbuluar syze pėr tė gjithė ata qė frigohen nga stomatologu, nė tė cilet munden tė transmetohen filmat.Pacienti ka degjuese nė vesh ,dhe keshtu mund tė koncentrohet tersisht ne shikimin e filmit.
  Nga kompania Olympus thuhet se ; " Vetem farat mungojnė " qė te duket vetja si nė kino.

  Shkrimtarja mė e lexuar nė botė ėshtė Agata Kristi, e cila 74 romanet e saj pėr krime i shiti hiq mė pak se ne 2 miljard kopje, kurse ato u perkthyen nė 44 gjuhė tė ndryshme tė botes.Mesatarisht tė ardhurat e saj nė vit janė 3,7 milion dollarė amerikan
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 20.04.08 15:02

  Gazeta aktuale ditore qė shitet mė sė shumti ėshte gazeta japoneze "Yomiuri Shimbun" , e cila botohet ne Tokio qė nga viti 1874.Nė janar tė vitit 2002 ajo arriti tirazhin nė 14.323.781 copė nė ditė.


  Delfini i ka shtatė here me tė ndjeshme shqisat e tė ndėgjuarit , se sa njeriu, dhe ėshtė njė nga kafshet mė tė menqura.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 20.04.08 15:03

  Mbiemri mė ie shpeshtė!

  Mbiemri mė i shpeshtė nė bote nė rangun internacional ėshtė mbiemri Chang.
  Rreth 75 milione njerez nė Kinė kane kėtė mbiemerė.
  Vendin e dytė pėr mbiemrin mė tė perdorshem e ka mbiemri Smith nė Angliku rreth 800 000 veta e kanė kėtė mbiemer.
  Vendin e trete e ka Mbiemri Müller, ku 10 % e popullsise quhet me kėtė mbiemer.

  Kasinoja mė e madhe!

  Casinoja me e madhe e botes, gjendet ne MGM - HOTEL ne metropolin e Las Vegasit:
  Ne nje siperfaqe afersisht 16 000 kuadrat meter ku gjenden pothuajse 3500 automate te lojrave tė ndryshme dhe 165 tavoline loje.

  Poezia mė e gjatė!

  Poezia me e gjatė ne botė u perfundua mbas 30 vitesh pune nga Shkrimtari Jose“ Rumanzo nga Ecuador.
  Mrekullia e tij "Perusia" ne te cilen ai shqyrton fundin e botes perbehej nga 7 Volume,me 5000 faqe gjithsej,dhe nga 230 000 rreshta.
  Pas tij vjen Komediani Dante Aligheri me Komedine Hyjnore me afersisht 30 000 reshta.

  Bibloteka mė e madhe nė botė!

  Biblioteka me e madhe nė botė gjendet nė Kryeqytetin amerikan, Washington.
  Kjo biblioteke u ndertua me 24 Prill 1800.
  Ne tė gjenden 107 milione shkrime te tė gjitha arteve.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 20.04.08 15:05

  Burri mė i shkurter nė botė !

  Burri mė i shkurter nė botė eshte Gul Mohammed nga India.Pas matjeve tė bera me 19 Korrik 1990 nė Spitalin Rahm Manohar te Neu Delphit u arrit se ai ėshtė vetem 57 cm dhe mban deri me sot rekordin botror.

  Gruja mė e shkurter nė botė!

  Gruaja me e vogel nė botė,deri me sot e mban Pauline Musters e lindur ne 26 Nentor 1876 ne Hollande.
  Mbas lindjes sė saj ajo ishte vetem 30 cm.
  Ne moshen 9 vjecare ajo ishte 55 cm dhe peshonte vetm 1,5 kg dhe nė moshen 19 vjecare ajo arriti vetem ne 61 cm e gjate.
  Po nė kėtė vitė ajo vdes nė njė spital tė New Yorkut.
  (rekordi i femres me te shkurter,vazhon te mbahet prej saj)

  Konsumimi i bukės!

  Sipas libirt tė rekordeve dhe nė bazė tė dhenave eshte konstatuar se shteti qe konsumon mė sė shumti bukė ne botė ėshtė Turqia.
  Llogaritjet tregojne se mesatarja e cdo personi nė perdorimin e bukes arrin ne 199,6 kg.
  Turqit hanė pėr njė vitė aq buke sa trefishi i peshes se trupit te tyre.

  Floket mė tė gjata nė botė!

  Rekordin pėr floket mė tė gjata nė botė e mban Hoo Sateow nga Thailanda.
  Pas matjeve oficiele, qe u bene ne 21 Nentor tė vitit 1997 u rezultua se ato ishin (floket) 5,15 metra tė gjata.
  Kjo mbanė rekordin botėror akoma deri me sot .

  Duart e mė tė mėdha!

  Duart mė tė medha nė botė i ka Hussain Bisad i lindur ne Somali ,por me banim ne Angli.
  Duart e tij janė 26,9 cm.

  E-meil i parė nė botė!

  Ai qe arriti pėr herė tė parė ta bėjė dergimin e E-mailit eshte Ray Tomilnson nga Usa nė vitin 1971.
  Nė eksperimentin e tij atij ju nevojiten dy kompjutera pėr tė shkruar mesazhet.
  E-mail i parė nė botė ishte ky;
  "QWERTZUIOP" - gjė qė nuk shkrou asgjė tjeter, pėrveqse njė radhitje germash qė e kanė nė pergjithėsi tė gjitha testaturat e kompjuterave.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 20.04.08 15:05

  Zhdukja e Dinosauruve?!

  Studenti i Paleontologjise Jacqueline M. Kozisek nga University of New Orleans ka paraqitur disa ide te cilat mund te rrezikojne teorine mbi zhdukjen e dinosaureve. Sipas kesaj teorie perplasja e nje asteroidi ne Toke ka shkaktuar ftohjen e Tokes, gje qe ka mbytur krijesat gjakftohte si dinosauret. Por sipas Kozisek, si do te ishte e mundur per bletet, te cilat kane ekzistuar qė nga epoka e Kretaike para 65 milione vitesh, te perjetonin ato kushte te veshtira per jete. Temperatura e nevojshme per proceset normale metabolike te bleta sot eshte 31-34°C ndersa teorikisht temperaturat e dimrit berthamor te krijuara si rezultat i perplasjes se asteroidit do te ishin 7-12°C. Kozisek e ka bazuar studimin ne shume fakte si fosilet e ruajtura te bletave Kretaike ne qelibar te cilat kane shume pak ndryshime me bletet e sotme.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 16.05.08 17:44

  Code:
  Kuriozitet numerik  Veshtroni me vemendje te gjitha veprimet e meposhtme. Te gjitha kane nje simetri qe te ben te mendosh.

  Ja i pari:

  3 shumezuar me 37:

  3 x 37 = 111
  6 x 37 = 222
  9 x 37 = 333
  12 x 37 = 444
  15 x 37 = 555
  18 x 37 = 666
  21 x 37 = 777
  24 x 37 = 888
  27 x 37 = 999

  Sa interesant:

  1 x 1 = 1
  11 x 11 = 121
  111 x 111 = 12321
  1111 x 1111 = 1234321
  11111 x 11111 = 123454321
  111111 x 111111 = 12345654321
  1111111 x 1111111 = 1234567654321
  11111111 x 11111111 = 123456787654321
  111111111 x 111111111=12345678987654321


  Nje trapez tjeter:

  1 x 9 + 2 = 11
  12 x 9 + 3 = 111
  123 x 9 + 4 = 1111
  1234 x 9 + 5 = 11111
  12345 x 9 + 6 = 111111
  123456 x 9 + 7 = 1111111
  1234567 x 9 + 8 = 11111111
  12345678 x 9 + 9 = 111111111
  123456789 x 9 +10= 1111111111


   


  Ja dhe nje tjeter:

  0 x 9 + 8 = 8
  9 x 9 + 7 = 88
  98 x 9 + 6 = 888
  987 x 9 + 5 = 8888
  9876 x 9 + 4 = 88888
  98765 x 9 + 3 = 888888
  987654 x 9 + 2 = 8888888
  9876543 x 9 + 1 = 88888888
  98765432 x 9 + 0 = 888888888
  987654321 x 9 - 1 = 8888888888
  9876543210 x 9 - 2 = 88888888888

  I fundit:

   


  1 x 8 + 1 = 9
  12 x 8 + 2 = 98
  123 x 8 + 3 = 987
  1234 x 8 + 4 = 9876
  12345 x 8 + 5 = 98765
  123456 x 8 + 6 = 987654
  1234567 x 8 + 7 = 9876543
  12345678 x 8 + 8 = 98765432
  123456789 x 8 + 9 = 987654321
  avatar
  AI_CUNI_ATJE
  administrator
  administrator

  Male
  Number of posts : 1025
  Age : 31
  Location : KU RAFSHA MOS U VRAFSHA...
  Job/hobbies : animals...
  Humor : batuta te perditshme...
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-22

  Re: kuriozitete

  Post by AI_CUNI_ATJE on 16.05.08 17:45

  BRAVO.... COOL
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 16.05.08 18:09

  Hhahahah ishte i bukur dhe thashe ta fus
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:41

  Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-tė fliste dymbėdhjetė gjuhė kur i kishte vetėm tetė vjet moshė.

  Gjatė ndėrtimit tė kanalit tė Panamasė kanė humbur jetėn mė tepėr se 25 mijė njerėz.

  Masa e virusit ndaj masės sė njeriut mesatar ėshtė proporcionale me masėn e njeriut ndaj masės sė Tokės.

  Gjirafa ėshtė e vetmja kafshė e cila mund tė dalloje ngjyrat, sepse syri i saj ėshtė pėrafėrsisht i njejtė me syrin e njeriut.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:41

  Nė Turqi gjendet njė skulpturė, vepėr e natyrės, qė paraqitet njė grua
  duke qarė. Lotėt e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta tė
  ujit qė ndodhen nėn shkėmb.

  Ujėvara mė e madhe nė Botė ėshtė “Engjėl” e lumit Karao (Venezuelė).
  Lartėsia nga e cila bie uji ėshtė 1.000 m. Kjo ujėvarė ėshtė vetėm njė
  nga shumė ujėvarat e larta nė kėto anė te Venezuelės. Emrin e ka marrė
  sipas pilotit amerikan Xhimi Engjėl i cili nė vitin 1933 e ka vizituar
  dhe vendosur nė ditarin e tij.
  Ujėvara e dytė ėshtė nė Republikėn Jugafrikane me lartėsi 414 m.
  Ujėvara e tretė ėshtė “Kukenani” nė Venezuelė me 610 m, lartėsi.

  Mali mė I lartė nė Kosovė ėshtė Gjeravica me 2.656 m, lartėsi.

  Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bėri asnjė mungesė nė shkollė.

  Helmi i Meduzės mund ta mbys njeriun nėse ėshtė nė sasi tė mėdha,
  ndėrsa shkencėtarėt prej tij po perpiqen tė nxjerrin ilaqin pėr
  sherimin e sėmundjes sė zemrės.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:41

  Ujėdhesa mė e madhė ėshtė nė Atlantikun Verior me 2.6 milion km².

  Gjaku nė organizmin e njeriut udhėton shumė shpejte: prej zemrės deri
  te gishtėrinjtė e kėmbės arrin pėr 16 sekonda, deri nė tru pėr 8s, deri
  nė mushkėri vetėm pėr 6 s.

  M 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parė, mirpo termometri me I pėrshtatshėm u punua nė Itali mė 1654.

  Mė 1628 shkencėtari V. Harvej nga Anglia I pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut nė trupin e njeriut.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:42

  Armata e shtetit tė Vatikanit ėshtė armata mė e vjetėr nė botė.
  Zyrtarisht ėshtė themeluar mė 21 janar 1506, por fillimet e saj
  shėnohen qė nė vitin 1400. Pėrveē se ėshtė armata mė e vjetėr nė Botė,
  ajo ėshtė edhe ndėr mė tė voglat, me vetėm 83 ushtarė. Uniformat e tyre
  kanė qenė tė dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.
  Libri I parė I shruar shqip ėshtė “Meshari” I Gjon Buzukut. Nė
  parathėnje tė veprės dėshmon se veprėn e kreu nga 20 marsi 1554 deri me
  5 janar 1555.
  Libri ėshtė botuar nė kohėn e humanizmit dhe tė kundėrreformės, kur u
  krijuan kushtet qė feja katolike tė mėsohej e tė predikohej nė gjuhėt
  kombėtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollė Kazazi nga Gjakova mė 1740. Ky
  libėr pėrmban: Librin e Orėve dhe Librin e Meshės. Me kėtė vepėr filloi
  Letėrsia Shqiptare e Rilindjės.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:42


  Emigrantėt


  Rrethė 175 milion
  njerėz apo rrethė 3 % tė popullatės sė tokės nuk jetojn nė vendėlindje.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:43


  Ngrėnja e peshkut
  nė vitė pėr banor.  Islanda 93 kg
  banorė / vitė  Japonia 68 kg
  banorė / vitė  Spanja 39 kg banorė
  / vitė  Portugalia 37 kg
  banorė / vitė  Finland 33 kg
  banorė / vitė  Francė 27 kg banorė
  / vitė  Suedi 27 kg banorė
  / vitė  Greqi 24 kg banorė
  / vitė  BE 22 kg banorė /
  vitė
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:43


  Lapsi mė i
  shtrenjėt


  Lapsi Diamond i
  bėrė nga kompania Zvicėrrane Caran d'Ache u shit nė Londėr me njė shumė prej
  169000 funta. Lapsi ėshtė bėrė nė memorie tė Antoni Gaudinit. źshtė i mbshtellur
  nga argjenti rubium. Maja e lapsit ėshtė 18 karat ari dhe ėshtė i mbshtjellur me
  5072 gurė diamant dhe 96 gurė tė rubinit
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:43


  Tė rinjėt finlandez
  mė tė aftėtit pėr lexim nė botė.  Simbas organizatės
  OECD tė shteteve tė zhvilluara finlandezėt kanė aftėsi shumė tė larta tė leximit.
  P.Sh 15 vjeēarėt e finlandės janė shumė larg tė tjerėve. Finlanda edhe ashtu
  duket si shtet i mrekullive nė edukim dhe arsim.
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 19.06.08 23:44


  Emigrantėt


  Rrethė 175 milion
  njerėz apo rrethė 3 % tė popullatės sė tokės nuk jetojn nė vendėlindje.


  Shtetet ku mė sė
  tepėrmi ka emigrant:  SHBA = 34,9 milion
  njerėz  Rusi = 13,2 milion
  njerėz  Gjermani = 7,3
  milion njerėz  Ukrainė = 6,9
  milion njerėz  Francė = 6,2 milion
  njerėz

  Sponsored content

  Re: kuriozitete

  Post by Sponsored content


   Current date/time is 12.12.18 1:40