FORUMI I GJIMNAZISTEVE

To be a star, you must shine your own light, follow your own path and don't worry about the darkness for that is where stars shine the brightest.

Who is online?

In total there are 2 users online :: 0 Registered, 0 Hidden and 2 Guests :: 1 Bot

None


[ View the whole list ]


Most users ever online was 117 on 22.02.11 19:06

RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Poll

vlersojeni kte forum nga 1 ne 10.
16% 16% [ 74 ]
4% 4% [ 19 ]
4% 4% [ 19 ]
4% 4% [ 18 ]
5% 5% [ 25 ]
5% 5% [ 23 ]
6% 6% [ 28 ]
7% 7% [ 31 ]
8% 8% [ 37 ]
42% 42% [ 197 ]

Total Votes : 471

Keywords

December 2018

MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar


  kuriozitete

  Share
  avatar
  Elboy814
  super-administrator
  super-administrator

  Male
  Number of posts : 1069
  Age : 28
  Location : everywhere
  Job/hobbies : administrator
  Humor : joke
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-18

  kuriozitete

  Post by Elboy814 on 20.03.08 16:21

  Njė tinejxhere australiane nuk mund tė bėj not, tė bėj dush, apo tė kėnaqet nė dush tė nxehtė, pasi qė ėshtė shumė alergjike ndaj ujit. Pėr katėr vite me radhė Ashleigh Morris nuk ėshtė pastruar, ndėrsa dushi i ėshtė bėrė njė ankth i vėrtetė.
  Mes vetes dhe tė dashurit tė saj, ajo gjithmonė fut mbulesėn, ndėrsa tė kruarėn e dhimbshme, irritimin e lėkurės, e fiton nga djersitja e vazhdueshme. Morris madje ėshtė alergjike edhe ndaj djersės sė vet, dhe pėr shkak ajo vazhdimisht lėngon nga kruarja.

  Ashleigh ėshtė bėrė alergjike ndaj ujit pasi disa komplikimeve shėndetėsore, qė i kishte fituar pas njė terapie tė penicilinės, kur i kishte 14 vjet.

  Kjo studente 19-vjeēare e gazetarisė ėshtė njė nga vetėm disa persona nė botė tė cilėt vuajnė nga alergjitė nė ujė.
  avatar
  Elboy814
  super-administrator
  super-administrator

  Male
  Number of posts : 1069
  Age : 28
  Location : everywhere
  Job/hobbies : administrator
  Humor : joke
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-18

  Re: kuriozitete

  Post by Elboy814 on 30.03.08 14:16

  charlin chaplin mori pjes ne nje konkurs ku konkurohej se kush imitonte me bukur charlin chaplin dhe doli ne vendin e tret!!!
  avatar
  Stela
  super antar
  super antar

  Female
  Number of posts : 589
  Age : 27
  Location : Elbasan
  Job/hobbies : Pfffff.. jam e vogel per pune une.. hehee.. Ndersa hob kam pikturen
  Humor : Ncncnccc... :P
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-23

  Re: kuriozitete

  Post by Stela on 05.04.08 12:38

  Hahahahaaa.. te raft pika re El_ninjo nga i ke kap kto??? Sh interesting qenkan..
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 05.04.08 13:03

  PER TE GJITHE ATA QE MEZOR MUNDOHEN TA LENE DUHANIN NUK KANE FAJ.NE DISA PERSONA KA DISA GENE QE TE BEJNE TA PELQESH GJITHNJE E ME SHUME DUHANIN EDHE PSE E DINE SE I DEMTON.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 06.04.08 12:49

  Nė tokė ekzistojnė 4 oqeane dhe 56 detėra qė sė bashku e formojnė “Detin Botėror” I cili pėrfshin 71% tė sipėrfaqės sė pėrgjithshme tė tokės (316 mil.km2)
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 06.04.08 12:49

  1-Pėr nga sasia e kripės mė sė shumti ka deti I Kuq ndėsa mė sė paku deti Baltik

  2-Oqeani mė i madh ėshtė oqeani i Qetė, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirė i Veriut.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 06.04.08 12:50

  Nė Evropė patataja ėshtė sjellė nga Amerika nė vitin 1536. Nė fillim e mbillnin pėr shkak tė lulės sė bukėr qė ka, kurse mė vonė filluan ta pėrdorin pėr ushqim.

  Peshku “Pegava” ėshtė lloj ngjallash qė mund tė qėndrojė vėrtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin pėrforcohet mbi shkėmb ose ndonjė trup tjetėr.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 06.04.08 12:51

  Gjethet mė tė mėdha i ka njė lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet nė brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj tė blerta arrin gjatėsi deri 22 metra dhe gjereėsi afėr 12 metra, kurse bishtin e gjethės e ka 5 metra tė gjatė.
  Njė gjethė e tillė mund tė shtrehoj 10 njerėz.

  Nė Brazil gjatė shek. XX-tė ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė botė, Anakonda, gjatėsia e tė cilit arrinte ne 35 metra. Pėr ta vrarė kėtė gjigant u desh qė tė goditej me 500 plumba.

  Druri i cili e mban rekordin e trshėsisė nė botė ėshtė “Baobabi”, i cili gjendet nė Tan- ganike me moshė rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinė 22 metra, ndėrsa perimetrin e kurorės 145 metra.

  Mė 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bėri gjymtyrė artificiale tė njeriut.

  Mė 1590 holandezi Zaharijaz Jansen qė merrej me optikė, konstruktoi mikroskopin.

  Nė vitin 1790 nė Amerikė ėshtė shpikur turleja e parė pėr shpuarjen e dhėmbėve.

  Lumi mė i gjatė nė botė ėshtė Nili me gjatėsi 6.671 km. qė gjendet nė Afrikė.

  Kina ėshtė shteti mė i madh nė botė me 1.221,692,000 banorė. Nė Mesjetė quhej Katai.

  Gjarpėri i ujit qė jeton nė veriperėndim tė Australisė rreth shkėmbinjėve tė ujit, ėshtė shtaza mė helmuese nė botė. Helmi i tij ėshtė 100 herė mė i fortė se helmi i gjarpėrit Australian nė tokė i quajtur “Tapana e Shkretėtirės” e qė konsiderohet gjarpėri mė helmues tokėsor.

  Rusia ėshtė shteti mė i madh pėr nga sipėrfaqja me 17.075,000 km².

  Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencėtarėt erdhėn nė pėrfundim se pėrkundėr kokės sė madhe, ėshtė peshku mė budalla nė Botė, sepse nė pranverė ku bėnė nxehtė, nė breg tė lumit rriten shelgjet dhe nė ujė bien thuprat e kėtij druri sė bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutėsi i pėrbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Nė lukth kėto fije tė shelgjes lėshojnė alkool qė e bėn peshkun tė humbur.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 06.04.08 12:51

  Malet mė tė larta nė Ballkan janė Alpet Shqiptare dhe kanė 13 maje me mbi 2.500 metra lartėsi dhe sipėrfaqe 2.240 km².

  Rruga mė e vjetėr nė Ballkan ka qenė “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).

  Njeriu mė i gjatė nė botė ka qenė 2.72 metra.

  Nė trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimetėr.

  Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.

  Flutura mė e madhe nė Botė ėshtė 270 centimetra katror.

  Qelizėn i pari e zbuloi shkencėtari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky ėshtė zbulimi mė i madh nė mjekėsi, sepse qeliza ėshtė njėsia themelore kryesore e ēdo organizmi tė gjallė.

  Novobėrda ėshtė quajtur Mali I Argjentit e mė vonė Kodra e Re e cila ra nėn sundimin osman mė 1455.

  Maja e Korabit ėshtė maja mė e lartė nė Shqipėri.

  Romani I parė shqiptar ėshtė “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar nė vitin 1899.

  Nė vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 tė krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot ėshtė qyteti mė I madh nė Kosovė, pėrkatėsisht kryeqytet.

  Piktori venecian Marco Basaiti qė pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenė me prejardhje shqiptare.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 06.04.08 12:51

  Nė qytetin e Amalfit nė Kampani nė kishėn kryesore tė kėtij qyteti, nė vitin
  1506 ngritet pėrmendorja e varrit tė perbashkėt tė familjės sė Skėnderbeut me njė shqiponjė dykrenare shqiptare.

  Katund quhen disa fshatėra nė Dalmaci. Gati nė tė gjithė qytetet e Dalmacisė nga njė rruge mban emrin “Rruga Ilire”.

  Armata e shtetit tė Vatikanit ėshtė armata mė e vjetėr nė botė. Zyrtarisht ėshtė themeluar mė 21 janar 1506, por fillimet e saj shėnohen qė nė vitin 1400. Pėrveē se ėshtė armata mė e vjetėr nė Botė, ajo ėshtė edhe ndėr mė tė voglat, me vetėm 83 ushtarė. Uniformat e tyre kanė qenė tė dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.
  Libri I parė I shruar shqip ėshtė “Meshari” I Gjon Buzukut. Nė parathėnje tė veprės dėshmon se veprėn e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555.
  Libri ėshtė botuar nė kohėn e humanizmit dhe tė kundėrreformės, kur u krijuan kushtet qė feja katolike tė mėsohej e tė predikohej nė gjuhėt kombėtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollė Kazazi nga Gjakova mė 1740. Ky libėr pėrmban: Librin e Orėve dhe Librin e Meshės. Me kėtė vepėr filloi Letėrsia Shqiptare e Rilindjės.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 06.04.08 12:52

  Ujėdhesa mė e madhė ėshtė nė Atlantikun Verior me 2.6 milion km².

  Gjaku nė organizmin e njeriut udhėton shumė shpejte: prej zemrės deri te gishtėrinjtė e kėmbės arrin pėr 16 sekonda, deri nė tru pėr 8s, deri nė mushkėri vetėm pėr 6 s.

  M 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parė, mirpo termometri me I pėrshtatshėm u punua nė Itali mė 1654.

  Mė 1628 shkencėtari V. Harvej nga Anglia I pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut nė trupin e njeriut.  Nė Turqi gjendet njė skulpturė, vepėr e natyrės, qė paraqitet njė grua duke qarė. Lotėt e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta tė ujit qė ndodhen nėn shkėmb.

  Ujėvara mė e madhe nė Botė ėshtė “Engjėl” e lumit Karao (Venezuelė). Lartėsia nga e cila bie uji ėshtė 1.000 m. Kjo ujėvarė ėshtė vetėm njė nga shumė ujėvarat e larta nė kėto anė te Venezuelės. Emrin e ka marrė sipas pilotit amerikan Xhimi Engjėl i cili nė vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur nė ditarin e tij.
  Ujėvara e dytė ėshtė nė Republikėn Jugafrikane me lartėsi 414 m.
  Ujėvara e tretė ėshtė “Kukenani” nė Venezuelė me 610 m, lartėsi.

  Mali mė I lartė nė Kosovė ėshtė Gjeravica me 2.656 m, lartėsi.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 06.04.08 12:52

  Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bėri asnjė mungesė nė shkollė.

  Helmi i Meduzės mund ta mbys njeriun nėse ėshtė nė sasi tė mėdha, ndėrsa shkencėtarėt prej tij po perpiqen tė nxjerrin ilaqin pėr sherimin e sėmundjes sė zemrės.

  Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-tė fliste dymbėdhjetė gjuhė kur i kishte vetėm tetė vjet moshė.

  Gjatė ndėrtimit tė kanalit tė Panamasė kanė humbur jetėn mė tepėr se 25 mijė njerėz.

  Masa e virusit ndaj masės sė njeriut mesatar ėshtė proporcionale me masėn e njeriut ndaj masės sė Tokės.

  Gjirafa ėshtė e vetmja kafshė e cila mund tė dalloje ngjyrat, sepse syri i saj ėshtė pėrafėrsisht i njejtė me syrin e njeriut.

  Hacker Albano
  antar i thjeshte
  antar i thjeshte

  Male
  Number of posts : 96
  Age : 25
  Location : elbasan
  Job/hobbies : Hacker
  Humor : fiksim fare....hahahaha
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-08

  Re: kuriozitete

  Post by Hacker Albano on 17.04.08 20:04

  un nuk di noi kuriozitet....do na ndihmoni ju gocat?????lol
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 18.04.08 22:46

  A E DINIT SE NE VITIN 2036 DO TE FILLOJE LUFTA E TRETE BOTERORE?DHE KJO DO TE JETE SHUME E ASHPER.DO TE ZHVILLLOHET MIDIS DEMOKRATEVE DHE SOCIALISTEVE DMTH:KINES DHE EUROPES.KETE E KA PERJETUAR NJE NJERI QE KA LINDUR NE 1998 DHE JETON NE FLORIDA NE VITIN 2036.AI NE VITIN 2001 ERDHI NE BOTEN TONE PER TI PARALAJMERUAR NJEREZIT PER LUFTEN.AI I JEPTE TE GJITHA TE DHENAT PER LUFTEN,TE VDEKURIT DEMET ETJ.NGA VITI 2001 IKU NE BOTEN E TIJ DMTH NE VITIN 2036.PRANDJ SHIJOJENI JETEN NE MAKSIMUM SE NUK NA KA MBETUR SHUME KOHE PER TE JETUAR......
  HAHAHAHAH
  JO MO JO SE DERI ATEHERE DO JETE NDALUAR LUFTA DHE NE DO TE KEMI HY NE BE.

  Hacker Albano
  antar i thjeshte
  antar i thjeshte

  Male
  Number of posts : 96
  Age : 25
  Location : elbasan
  Job/hobbies : Hacker
  Humor : fiksim fare....hahahaha
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-08

  Re: kuriozitete

  Post by Hacker Albano on 19.04.08 19:39

  hahahahaha...ktu ja fute kot lali........po plasi lufta e 3 nuk do plasi ne 2036 por do plasi....neser!!!!

  prandaj shijojeni jeten deri neser.......

  (E PROVUAR SHKENCERISHT)lol
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 20.04.08 14:10

  DHE KUSH MENDON TE JETE SHKENCETARI?TIIIIIIIIIIII????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  hahahahaha...ktu ja fute kot lali...

  Hacker Albano
  antar i thjeshte
  antar i thjeshte

  Male
  Number of posts : 96
  Age : 25
  Location : elbasan
  Job/hobbies : Hacker
  Humor : fiksim fare....hahahaha
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-08

  Re: kuriozitete

  Post by Hacker Albano on 20.04.08 14:38

  tani ti mos kopjo fjalet e mia lali....Razz...pastaj shkencetarja e kesaj ishte pastrusja e shkolles sime por tani eshte rritur ne detyre dhe punon ne komunale....
  avatar
  moon_girl
  antar ideal
  antar ideal

  Female
  Number of posts : 1935
  Age : 25
  Location : 1-b
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: kuriozitete

  Post by moon_girl on 20.04.08 14:39

  SHUME MIRE
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 20.04.08 14:54

  Nėse vendosni njė kokėrr rrush me njė gotė plot shampanjė, ajo do tė fundoset, pastaj do tė kthehet nė sipėrfaqe, pėrsėri do tė fundoset, dhe kėshtu pa ndėrprerė.

  Amerikanėt nė ditė harxhojnė rreth 42 tonė asipirinė dhe nė vit harxhojnė rreth 5 miliardė dollarė pėr kozmetikė, nevoja toaleti, salone kozmetike dhe frizere.

  Kompania "Bayer" ka reklamuar nė vitin 1898 njė ilaē kundėr kollitjes e cila ka pėrmbajtur heroin.

  Ujin e gazuar e ka zbuluar nė vitin 1767 Joseph Priestly.

  Ēamēakizin e parė e ka patentuar William Finley Semple nė vitin 1896.

  Kleopatra ishte e martuar me vėllaun e saj tė madh, deri sa ai u mbyt nė lumin Nil. Pastaj ajo u martua me vėllaun tjetėr 11 vjet mė i ri.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 20.04.08 14:55

  Njė shkollė nė Meksiko Siti po ofron orė mėsimi pėr tė mėsuar vajzat se si tė bėhen gra tė pėrkryera. Shkolla "Tota Topete" ėshtė duke ofruar orė shtesė pas mėsimit tė rėndomtė pėr vajzat 13 deri 18 vjeēare. Mėsimet pėrfshijnė gatim, qepje, hekurosje, kujdes ndaj fėmijėve dhe ēėshtje speciale feministe siē janė vendosja e luleve nė banjo dhe vendosja e inicialeve nė peshqir. Njė profesor nga kjo shkollė tha se aftėsitė e fituara nė kėtė shkollė ėshtė rrezik qė tė humben nga kujtesa e tyre si shumė gra meksikane tė cilat mė shumė kujdesen pėr karierėn e tyre sesa jetės nė shtėpitė e tyre. Tash ēdo grua dėshiron qė tė punojė por kjo nuk ėshtė e mundur nė qoftė se jeni bashkėshorte apo nėnė. Kjo nėnkupton se duke mos u kujdesur pėr bashkėshortin tuaj mund tė vijė deri te divorci.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 20.04.08 14:55

  Fletpagesa telefonike arrin nė adresė tė varrit


  Njė Amerikan ka marrė fletpagesėn telefonike pas pesė viteve pasi kishte vdekur, dhe iu ėshtė dėrguar nė adresė tė saktė - tek varri ku ėshtė varrosur. Kjo fletpagesė ėshtė dėrguar nė udhėheqjen e varrezave Hillside nė Oberm nė shtetin Amerikan Massachusetts, ku edhe ai ishte varrosur. Ai kishte vdekur nė moshėn 61 vjeēare. Udhėheqėsi i varrezave Wayne Bloomquist tha se ėshtė habitur kur ka marrė fletpagesėn prej 12 cent duke pėrfshirė edhe 10 cent pėr njė thirje e cila ishte bėrė pesė vite pas vdekjes sė tij.
  "Myshteritė tanė zakonisht nuk marrin postė. Po pyes, nė pėrmendoren mbi varr ndoshta do tė duhet tė vendosim kuti postare" tha Bloomquist. Llogaria e Towlesit tani me kamatė pėr shkak tė vonesės tani ėshtė 3.95 dollarė.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 20.04.08 14:55

  Vdes duke luajtur lojė nė internet kafe

  Njė lojtarė duke luajtur lojėn e popullarizuar nė Kinė Saga ka vdekur pasi ka luajtur 20 orė pa ndėrprerė.
  31 vjeēari nga Kina perendimore ka filluar tė luajė kėtė lojė nė njė internet kafe lokale nė Chengdu para tri javėve. Punėtori i internet kafesė ka thėnė se ai vinte ēdo ditė dhe luante mesatarisht 10 orė, por tė dielen ai u gjet i vdekur nė mėngjes pasi qė kishte luajtur lojėn Saga pėr 20 orė pandėrprerė.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 20.04.08 14:56

  Vajza qe nuk ndjen dhimbje
  Gabby Gingras, 3 vjeēare ka lindur e pandjeshme ndaj dhembjes. Pa marrė parasyshė se sa shumė rrėzohet nė tokė ajo nuk ndjen dhimbje dhe nuk qanė. Babai i saj se njė ditė ajo njė ditė u rrėzua nga shkallėt dhe u ngrit menjėherė sikurse nuk ka ndodhur asgjė. Gabby ėshtė lindur me njė ērregullim gjenetik i cili quhet "Hereditary Sensory dhe Autonomic Neuropathy Type-5", por mjekėt thonė se ky ėshtė rasti i parė nė botė. Vėllau i saj Steve dhe motra Trish thonė se Gabby ishte njė fėmijė i mrekullueshėm deri sa ajo nuk filloi tė kafshonte.
  Nė trupin e njeriut ekzistojnė fije nervore tė cilat duhet t'i regjistrojnė dhembjet dhe t'i dėrgojnė ato nė tru, por kėto fije nuk punojnė te Gabby.
  Mjeku i Gabby-it, doktor Steve Gingras tha se dhimbja ėshtė pėr tė na mbrojtur neve edhe pse njerėzit mendojnė se dhimbja ėshtė negative. Pasi qė Gabby nuk ndjen dhembje i ka humbur dhėmbėt e saj pasi qė ajo nuk ndjente kurrėfarė dhembje duke i shkaktuar tė tjerėve dhimbje. Dhėmbėt nuk iu janė thyer duke kafshur lodra apo anėtarėt e familjes por janė nxjerrur nga dentisti pasi qė ajo ka kafshuar gjuhėn e saj dhe ka shkaktuar lėndim nė gojėn e saj.
  Ajo poashtu e ka lėnduar edhe syrin e saj tė djathtė me tė cilin nuk sheh mė. Ajo para njė viti ka thyer fėlēinė por askush nuk e kishte ditur pėr mė shumė se njė muaj, ajo po ashtu ka pasur edhe njė djegie tė shkallės sė dytė por nuk kishte ndjerė dhembje.
  Prindėrit e vajzės qė nuk ndjen dhembje kanė thėnė se, edhe pse vajza e tyre nuk ndjen dhembje ata shpresojnė se ajo do tė ndjejė lumturi nė tė ardhmėn.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 20.04.08 14:56

  Dy vllezėr me nga 4 veshkė

  Dy vllezėr nga Kucetine e Bosnjės kanė zbuluar se janė njerėz tė pazakonshėm, njėri nga vėllezėrit pas njė kontrollimi mjekėsorė pasi kishte pasur njė aksident automobilistik ka zbuluar se kishte katėr veshkė. Josip Galic tha se ishte i befasuar kur kuptoi se kishte katėr veshkė, por kjo e shpjegonte se pse ai mund tė pinte mė shumė alkool se gjithė shokėt e tij dhe kurrė tė mos dehej. Vėllai i tij Ante po ashtu pas njė vizite te mjeku kishte zbuluar se edhe ai kishte 4 veshkė. Pas njė kontrolli mė tė detajizuar nga mjekėt u konstatua se veshkėt "extra" ishin tė madhėsisė normale dhe janė nė gjendje tė rregulltė. Ata kanė thėnė pėr njė gazetė Boshnjake se edhe pse kanė "mė shumė" veshkė nuk kanė ndėr mend t'i shessin organet e tyre, por do tė ishin tė gatshėm t'i jepnin anėtarėve tė familjes apo shokėve nė ndonjė rast emergjent.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: kuriozitete

  Post by DarkAngel on 20.04.08 14:57

  Jetoni 100 vjet

  Kėto ditė nė Skoci do tė testohet tableta pėr tė cilėn shkenctarėt pohojnė se mund tė zgjasin jetėn. Nėse testimi ėshtė i suksesshėm, duke faleminderuar kėsaj tablete do tė mund tė jetojmė 120 vjet. Skocezi Steve Parkinson, kryetarė i gjigantit farmaceutik Amerikan "CereMedixa", thotė se studimet rreth kėsaj tablete "magjike" po bėhen nė Skoci.
  Kėta shkenctarė tė cilėt kanė zbuluar kėtė tabletė spjeguan se si vepron. Nė kėtė tabletė gjendet edhe proteina ependymin, tė cilėn e prodhon truri i njeriut, e cila stimulon trupin pėr tė prodhuar antioksidantė tė vet pėr luftė kundėr sėmundjeve, njohton Daily Records.
  Kėto antioksidantė i pėrmbajnė pemėt dhe perimet, dhe kėta shkenctarė njohtojnė se njė tabletė ka vlerė sikur tė kishit ngrėnė 10 kilogram pemė dhe perime nė ditė.
  "Secili qė pėrdor kėtė tabletė do tė ndjehet shumė mė mirė dhe do tė ketė mė shumė energji. Nė vend se t'i japim pacientave kemikalje, ne atyre do ti japim barėra natyrale" tha Parkinson.
  Testimi i kėtyre tabletave po bėhet nė Edinburg, dhe testuesit e parė do tė jenė tė sėmurit me probleme nė mushkėri.
  Bill MacNee, njė profesor nė universitet, ėshtė i sigurt se kjo tabletė do tė ketė ndikim tė madh edhe nė shėrimin e sėmundjes sė Alzaimerit.

  Sponsored content

  Re: kuriozitete

  Post by Sponsored content


   Current date/time is 10.12.18 16:00