FORUMI I GJIMNAZISTEVE

To be a star, you must shine your own light, follow your own path and don't worry about the darkness for that is where stars shine the brightest.

Who is online?

In total there are 3 users online :: 0 Registered, 0 Hidden and 3 Guests

None


[ View the whole list ]


Most users ever online was 117 on 22.02.11 19:06

RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Poll

vlersojeni kte forum nga 1 ne 10.
16% 16% [ 74 ]
4% 4% [ 19 ]
4% 4% [ 19 ]
4% 4% [ 18 ]
5% 5% [ 25 ]
5% 5% [ 23 ]
6% 6% [ 28 ]
7% 7% [ 31 ]
8% 8% [ 37 ]
42% 42% [ 197 ]

Total Votes : 471

Keywords

April 2018

MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar


  histori romantike...

  Share
  avatar
  AI_CUNI_ATJE
  administrator
  administrator

  Male
  Number of posts : 1025
  Age : 30
  Location : KU RAFSHA MOS U VRAFSHA...
  Job/hobbies : animals...
  Humor : batuta te perditshme...
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-22

  histori romantike...

  Post by AI_CUNI_ATJE on 16.05.08 10:19

  Ne enderr si nje mankth me vjen. Qan, qesh dhe
  luan me mua... Iken vjen pa me then asnje fjale. Tashme ke ikur... Por
  kur do te vish perseri? Ndoshta neser...? Po nuk erdhe neser...?
  Ndoshta pasneser... Dhe e di qe do vish dhe te pres me lot ne sy...
  Vall me te vertet do te vish pa ikur perseri?! Ike duke me dhuruar
  dhimbjen si kujtim... Edhe pse se doja duhet ta pranoja. Tashme vetem
  per dicka te falenderoj... Se ti me mesove cishte dashuria.
  Faleminderit per gjithcka, qofte dhimbje lot nete pa gjum gezime
  dashuri... Nese svjen ne kete bote... Nje cope parajse do ta ruaj per ty
  une
  tani nuk e di se cpo ndodh pa ty qe nga dita e ndarjes sone lotet kane
  zene vend ne syte e mi. nuk mundem ti ndal dot edhe pse e di dhuem mire
  qe jane te pa merituar. me kujtohen shume gjera njehohesisht... shume
  momente qe nuk mund ti harroj shume caste qe me bejne te vuaj. mendova
  se ndarja do me bente te te harroja por nuk po ndodh aspak keshtu.
  perkundrazi! ajo po me ben te te dua me shume po me shton me shume ate
  mall te zjarrte qe kisha kohe qe e ndjeja. e di mire qe po mundohesh te
  ndertosh nje jete te re atje... larg nga te gjithe nga gjithcka dhe nga
  une.. te uroj me gjithe forcen e shpirtit te jesh e lumtur... ndoshta
  kete fat te ka rezervuar jeta! por kur ti te jetosh ate jete te re kur
  te kesh prane dike tjeter ktheje edhe njehere koken nga e shkuara... me
  co njeher neper mend sepse kujtimi im nuk eshte vrases per ty... ajo do
  te jete thjesht nje aventure e bukur e moshes! mos u mendo se sime bere
  te vuaj aq shume as mos u pendo! rri e qete sepse une te dua me gjithe
  shpirt e te kam falur gjithcka... vetem mendo se dikur kam qene e
  shkuara jote se zemren time ta fala krejtesisht ty! do te ndihesha me
  mire nese ti nje dite do te ndjeje pak nostalgji per ndjenjen tone
  qofte edhe per nje cast te vetem. Vetem mendo se diku larg hapesires qe
  na ndan eshte nje shpirt qe vuan per ty qe do te te prese perjetesisht!
  eh! malli me ka mbytur... ne cdo cast me del fytyra jote. me kumbojne
  ne vesh fjalet dhe premtimet e tua! ne cdo enderr me shfaqesh duke
  buzeqeshur sapo zgjohem kuptoj se ishte thjesht enderr e bukur dhe me
  pas trishtohem... qaj mbytem me lot se me duket sikur keshtu do te
  kthej serisht por ky eshte vetem nje pretekst per te jetuar ne
  genjeshtra per tu shmangur realitetit te hidhur qe po me shkaterron pak
  nga pak. tani jemi vertdet larg dhe une prane kam vetem kujtimet e cdo
  dite qe kemi kaluar bashke... prane kam vetem mallin qe me djek e
  pervelon ashtu si llava e nje vullkani qe shkaterron cdo gje qe ka
  perpara. ashtu dhe malli qe kam per ty nuk po me le te jetoj jeten time
  me ben te hedh poshte cdol mundesi per te qene i lumtur... ndoshta
  heren tjeter qe do te shihemi do te kesh ne krah dike tjeter dhe nga
  une ndoshta sdo ti kthesh syte as
  per te me pershendetur. ndoshta
  do te kesh harruar se dikur kam ekzistuar ne jeten tende dhe kjo do te
  jete tronditja qe do te me shkaktoje me shume dhimbje... e megjithate
  une do te jem serisht ai qe do te shoh nga larg lumturine tende por
  kurre nuk do te behem nje i trete ne lidhjen tuaj sepse ti ndoshta do
  te ndjesh per ate pasion te mallshem qe me bere ta jetoj vetem ti...
  une nuk dua te vuash e te ndjesh te njejten dhimbje te cilen dikur ma
  bere ta jetoja... une do te kenaqem vetem me lumturine tende sepse
  keshtu te pakten do te jem me i qete. duhet te mesohem me humbjen
  tende, me idene se nuk od te jesh kurre e imja, por nuk mundem te te
  mos mendoj qofte edhe per nje cast te vetem, sepse ti je kudo... ne cdo
  lot trishtimi je ti, ne cdo cast dhimbje je ti... je kudo , ne cdo
  pjese te qenjes sime, por teper larg dhe e pa arritshme... je thesari
  me i cmuar qe nuk munda ta kem kurre, mbreteresha e mbreterise DASHURIA
  ne te cilen nuk mund te jem as sherbetor... tani LAMTUMIRE pergjithmone
  dashuria ime e paarritshme! "Lamtumire" dashuria ime e pamundur...
  avatar
  AI_CUNI_ATJE
  administrator
  administrator

  Male
  Number of posts : 1025
  Age : 30
  Location : KU RAFSHA MOS U VRAFSHA...
  Job/hobbies : animals...
  Humor : batuta te perditshme...
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-22

  Re: histori romantike...

  Post by AI_CUNI_ATJE on 16.05.08 10:19

  • I kapur ngadale ne rrjetene e padukshme te
  mendimeve te castit qe fanepsen heshturazi mbrapa gjesteve, fjlaeve,
  shikimeve gati-gati te rasteshishme detyrohesh te ulesh ne kolltukun
  lekundes te ndjenjave. I corjentuar nga dicka qe te mungon ne menyre
  therrese, te cilen per cundi nuk e ke patur kurre pyet veten sit e ka
  lindur ai zjarr I fuqishem qe vazhdon te zmadhohet.
  Cfare eshte
  valle ai zjarr cudiberes qe shperthen me nje furi mbinatyrore neper
  vena duke te bere me te prekshem ndaj gjithckaje qe te rrethon, me te
  larte nga ana shpriterore e rizgjuar me nje tjeter fantazi te
  papermbajtur dhe plot nuance te reja? Sa shume te ndryshon ky zjarr, ky
  rebesh yjesh renes ne kthjelltesine e nje nate fantastike vjeshte. Te
  kap papritur duke te te lene pafjale , vetem me nje shije te embel mbi
  muze dhe nje arome te kendshme ne hunde.
  Valle kush e ndez kete
  zjarr ? Ne vete apo...? nje moment, nje cast i vetem dhe gjithcka
  ndyshon. Ashtu teper natyrshem pa asnje mangesi, pa asnje te mete.
  Ndoshta vetem me nje. Njerzimi.
  Valle njeriu eshte tpere primitiv
  per te kuptuar, per te asimiluar per te jetuar kete ndjenje kaq te
  holle? Disa kalojne ne hiperbolizim vetem te skeletit te gjymtuar,
  gjyshem te zbehte, gjysem misterioz, pa [erkur kompleksitetin,
  gjeresine apo thellesine e saj duke u perpjekur te shohin vetem ate qe
  i mjafton atyre per te pare. Dhe nje moment cekulibri heshtin. Te tjere
  te shtyre nga koncepte shtazarake dhe misherore bien ne degradim te
  tejskajshem aq konfuz sa mjafton per mos e kthyer me koken mbrapa per
  te ripare edhe nje here ylberin shumengjyresh qe katandiset ne nje cast
  te shkeputur kohe bardhe-zi. Fakt eshte se kur perballemi me te duket
  sikur asgje nuk mund te na ndihmoje. Duke filluar nga llogarite,
  kompromisat, rruget e shkurta, arsyetimet filozofike, sociologjike,
  llogjike, matematike, biologjike apo poetike. Asgje ! te pakten asgje e
  kriuar nga mendja apo dora e qenies ‘me inteligjente’ qe esthe
  vertetuar se egziston. Njeriu.
  Supozimet jane nga me te shumtat, por
  fakt eshte qe akoma kane mbetur ne stadin e supozimit. Disa teper te
  thjeshta per tu besuar. Te tjera teper te kompikuara per tu kuptuar.
  Ndoshta nje dite do te kuptojme me shume. "Pote germosh me thelle do te
  gjesh uje ». Kjo etja jone per te kuptuar dhe ditur po na mban gjalle.
  Por
  a jemi ne gati per shpjegimine e saj ? Ndonjehere me duket se kjo bote
  mbahet ne kembe nga fshehtesite. Po shpirti yne? Sa pikepyetje qe
  lindin, rriten, fshihen neper skutat apo qoshet e erreta, diku ne mes
  te absurdeve te jetes trondisin shpirtrat tane cdo dite? Cfare do te
  ishim ene pa to?
  Secili prej nesh ka nje lloj marifeti te tijin, per
  tu shmangur te pakten disa momente nga ajo te cilen guxoj ta quaj
  “mbretereshe te ndjenjave” pa u perpjekur te permbledh gjithe
  madheshtine e saj ne nje emer sepse nuk egziston ende nje fjale e
  tille. Ju zbuluat timin! Mos mendoni per tuajin se kam frike se do te
  pyesni veten dhe per sa kohe mund ta perdorni?....
  avatar
  AI_CUNI_ATJE
  administrator
  administrator

  Male
  Number of posts : 1025
  Age : 30
  Location : KU RAFSHA MOS U VRAFSHA...
  Job/hobbies : animals...
  Humor : batuta te perditshme...
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-22

  Re: histori romantike...

  Post by AI_CUNI_ATJE on 16.05.08 10:20

  • Ku do te me cosh kete here? Mendjet e te
  dashuruarve me kane merzitur dhe vetja me duket shume i cuditshem kur
  ndodhem atje. Sot hmm... Sot me zgjidh nje vend te vecante. Pa re ne
  qiell, pa zera te frikshem, pa mendime raskapitese.
  Te duket sikur
  te kerkoj shume? Ndoshta. Ndoshta jo. Sot jam keq. Jam shume i
  ndjeshem. Ndaj te bukures, ndaj te hidhures, ndaj te egres. Eshte
  vertet keq kur ujrat e detit tend shpirteror jane qetesuar mbasi shikon
  me kthjellet, kupton me mire, mendon me qete. Do te pyesesh ku qenron e
  keqja ketu?
  E thjeshte. Pikerisht ne keto momente kur ti mendon se
  cdo gje eshte ne rregull dhe triri i qetesuar behet me largpames,
  kupton kaosin ne te cilin ndodhesh, qe te rrethon, qe po te mbledh
  rrethin cdo dite e me teper duke te shtyre drejt humneres dhe ti sheh
  veten tashme ne buze te saj. Kurse kur mendja jote eshte e zene duke
  kerkuar nje rrugedalje per ti paraprire enderres akoma te parealizuar
  asqe nuk perpiqesh te shohesh me larg hundes tende.
  Ndaj enderr e
  dashur. Mos me ler vetem. Me co diku larg, teper larg. Nqs ka mundesi
  aq larg sa rruga per kthim te vazhdoje deri ne fund te jetes sime. Mos
  kem me asnje cast qetesie, asnje cast qartesie, asnje moment qe te mos
  jem i zene se menduari per veten ose me sakte per endrren time.
  E
  hidhur apo jo? Kjo eshte e verteta te tjerat me duken halucinacione.
  Duhet te zgjedhesh se cfare do te besh. Nje vrapues i pafat qe hesht
  para acarit te akullt qe e pushton cdo dite e me teper per ta
  shnderruar ngadale ne nje cope akulli, me pas ne nje pellg me uje dhe
  ne fund ne nje atom mikroskopik ui qe ngrihet lart ne masen e madhe
  inerte te quajtur ajer.
  Ose ne nje "realist" objektiv qe dita dites
  duket sikur vdes pak nga pak, para cdo zbulimi qe ben mbi te fshehtat e
  medha te natyres se vet....
  avatar
  AI_CUNI_ATJE
  administrator
  administrator

  Male
  Number of posts : 1025
  Age : 30
  Location : KU RAFSHA MOS U VRAFSHA...
  Job/hobbies : animals...
  Humor : batuta te perditshme...
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-22

  Re: histori romantike...

  Post by AI_CUNI_ATJE on 16.05.08 10:20

  • Hap deren e dhomes time dhe pa u menduar hyj
  brenda. Gati-gati ne menyre instiktive. Ajo eshte gjithcka qe mund te
  kerkoj tani ne keto momente. Nje vend i gjithi i imi ku mund te qendroj
  i pangacmuar dhe i vertete. Skuta ime e erret, ku nuk egzistojne
  ngjyrat apo dritat. Gjithcka atje eshte e njete, pa ndryshime. E erret
  per mos u dukur copat e korraces time kur bien poshte pa zhurme. I
  zbuluar nga cdo mburoje por i sigurt, me ndihmojne te ec perpara per
  mos u perplasur neper qoshet e zhvendosuar nga imagjinata ime. E erret
  per mos u ngacmuar nga gjithcka qe me rrethon pa zhurme por qe
  gjithashtu ben hije kur ndodhet ne drite.
  Dhe keshtu hyj brenda duke
  terhequr zvarre kembet qe i ndjej te shkeputura nga pjesa tjeter e
  trungut. Mbyll deren me ngadale dhe filloj renien ne vorbullen e
  fuqishme te boshlleku qe me pushton. Nen efektin e kesaj gjendjeje
  clirohem nga gjithcka dhe forca e rendeses pushon se diskutuari me
  muskujt e mi. Tani mund te shoh pa patur nevoje te hap syte. Shoh vetem
  ate qe duhet te shihet dhe perseri bije dhe bije duke cliruar cdo pike
  mbeshtetjeje. Tani ehste qetesi dhe frymemarja ime me ben shoqeri dhe
  kur cdo paterice largohet prej meje, renia shnderrohet. Tani trupi,
  mendja, shpirti nuk jane me te mite. s'kam pse prek, pse nuhas, pe
  shijoj sepse tani nuk jam vetem. Ajo qe kam kerkuar eshte me mua. Ne
  mua.
  Jashte vetes sime tani udhetoj i cliruar dhe shoh trupin tim
  tek mbyll syte te shkoje poshte. Sa cudi! Gjithcka tani shkon poshte.
  Mos valle bota ne nxitim e siper ka ngaterruar kah? Sa cudi!...
  avatar
  AI_CUNI_ATJE
  administrator
  administrator

  Male
  Number of posts : 1025
  Age : 30
  Location : KU RAFSHA MOS U VRAFSHA...
  Job/hobbies : animals...
  Humor : batuta te perditshme...
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-22

  Re: histori romantike...

  Post by AI_CUNI_ATJE on 16.05.08 10:21

  Dikush ka thėnė se jeta ėshtė njė ėndėrr dhe mė
  e keqja fillon kur fillon tė zgjohesh. Zgjimi ėshtė vdekja e shpejtė
  pasi ēdo gjė ėshtė iluzion.
  Unė nuk e besoj kėtė.Mendoj se ne futim
  nė jetėn tonė ėndrra pa fund, pasione e iluzione. Ka raste kur eci nė
  rrugė symbyllur duke i besuar instinkteve tė mia e pasioneve qė mė
  shtyjnė nė rrugėn e jetės duke me dhuruar buzėqeshje e njė zjarr tė
  brendshėm. Por unė jetoj vėrtet, ndiej .. nuk jam vetėm njė spektator
  pasiv nė kėtė skenė botėrore.
  Shekspiri e ka quajtur teatėr : njė
  iluzion pamor, mashtrim duke u shtirur si personazhe qė ndoshta nuk
  ekzistojnė fare po ne mendojmė se ekzistojnė. Ai ka jetuar shekuj mė
  parė kur pas maskave tė femrave nė teatėr fshiheshin meshkuj qė nuk
  dinin asgjė pėr botėn e femrės. Ajo botė e errėt e fshehur pas mureve e
  fustaneve tė gjatė e korseve mbytėse, botė e femrave kukulla qė linin
  nė duart e meshkujve gjithēka:jetėn e tė ardhmen e tyre.
  Po shpirti
  nuk blehet apo komandohet si njė makinė. Ka disa nyje qė prodhojnė
  shpresa e iluzione tė cilat askush nuk mund ti drejtojė. Natėn kur
  mbyllim sytė ne ėndėrrojmė pa i menduar ėndrrat, thjesht duam tė
  qetėsohemi , tė shplodhim trupin e mesa duket vetėm mes ėndrrash mund
  ta arrijmė paqen.
  Njė buzėqeshje krijohet nė buzėt e njoma tė
  trėndafilta tė njė foshnje kur lundron mes ėndrrash. Tė duket sikur
  bota ėshtė mė e bukur, sikur sheh dritė kudo e yjet shkėlqejnė mė tepėr
  atė natė, vetėm prej njė buzėqeshje tė pafajshme.
  Kur mendon pėr
  dashurinė tėnde, atė qė do mė tepėr nė kėtė botė, atė qė tė bėn tė qash
  e tė qeshėsh pėrsėri mes lotėsh, atėherė mendja jonė kalon si nė njė
  paradė tė vėrtetat dhe iluzionet qė i ke hedhur si njė mantel kėsaj
  dashurie. Asgjė nuk ėshtė perfekte nė kėtė botė asnjė person po
  fantazia e ky shpirt i pabesueshėm qė njeriu e ruan nga dallgėt e jetės
  si thesarin mė tė shtrenjtė, tė bėn ta besosh se idealja ekziston.
  Realja me tė vėrtetat e hidhura lihet mėnjanė njė ēast dhe e vė kokėn
  nė jastėkun e ndjenjave ..fillojnė tė krijohen imazhe tė thuren ėndrra
  tė kėndshme e ti mbulohesh nga njė gaz i brendshėm qė vetėm ti e sheh e
  ndjen. Edhe ajri bėhet plot aroma dhe sytė mbulohen nga njė mjegull
  lulesh e ngjyrash gati tė tejdukshme, ylbere tė pafundta e dritė
  ėngjėjsh.
  Iluzionet tė pushtojnė zemrėn dhe aty ke gjithēka tė
  nevojitet. Vjen dikush qė tė prek shpatullėn e tė pyet pėr diēka e
  zgjohesh. Sheh se je ulur diku e ndien ndoshta ftohtė. Jeta ėshtė kjo,
  zgjohesh nė njė moment. Mendja fillon tė punojė pėrsėri me llogjikėn
  dhe zbarkon nė realitet duke mbartur pak nga ai gaz i brendshėm
  lumturie. Flet e sytė tė shkėlqejnė, optimizmi tė jep njė dritė tė
  purpurtė nė fytyrė. Sa e lehtė ėshtė tė ndihesh mė mirė , mjafton njė
  dorė e vogėl iluzioni.
  Pėrfundimisht jeta tė duket jo aq e keqe.
  “Unė qenkam I lumtur e nuk e dija?”-pyet iluzioni yt, ai zėri i dytė qė
  ēdokush e ka brenda vetes.
  Ne jemi ujė, ajėr dhe ėndrra. Formula
  sekrete e krijimit tė njeriut. Sa i thinjur dhe i hidhur ėshtė ai
  shpirt i zbrazur nga ėndrrat.
  Fantazia vdes kur njeriu e dėbon vet dhe atė njėēik qė i mbetet brenda e vret me trishtim realiteti.
  Por
  jo gjithmonė vret realiteti. Ai tė dhuron shpresa. Hirushja e
  Borėbardha na kanė ndjekur nė fėmini me atė moralin e fitores sė tė
  mirės mbi tė keqen dhe ne ndjekim kėtė fill duke menduar: “Po, dashuria
  fiton mbi urrejtjen, e mira mbi tė keqen, pse jo?”
  Jeta ėshtė kaq e
  bukur sepse ka larmi. Ka hidhėrim po ka dhe gėzim, ka tė qara po ka
  edhe tė qeshura, ka hije po edhe dritė, ka pleqėri e vdekja po ka dhe
  fėmijėri e jetė.
  Jeta njė zhurmė midis heshtjes ka thėnė Isabel Allende.
  PO
  njė zhurmė plot tė papritura, iluzione nėn diell e pluhur yjesh. Nėse
  guxon jeto shijo pluhurin e yjeve, kupat e ėndrrave piji deri nė fund e
  lėsho njė pasthirrmė kėnaqėsie, trego ēfarė ndien e ndaje lumturinė.
  Lumturia
  ėshtė njė krijim i bukur i njeriut. Ka shume zhurmė brenda, shumė
  energji shumė fjalė tinguj shumė botė. Pihet nė doza tė vogla e ndarė
  mes njerėzish se e tėra njėherėsh tė vret. Shpirti i njeriut ėshtė aq i
  pafund po zemra ėshtė kaq e dobėt , kjo shoqeri ndan ēdo gjė: dashuri e
  shpresė.
  Njė pikėz tė qeshure bėn dy buzė tė tjera tė hapen, njė ėndėrr e treguar me pasion frymėzon ėndrra tė tjera.
  Pak zhurmė krijon zhurmėn tjetėr nė kėtė jetė.
  Sa i bukur zinxhiri i jetės, shkon pafundėsisht e rikthehet pėrsėri te ne.
  Jeta e njeriut: ujė, ajėr e ėndrra tė veshura nė iluzione e ndjenja… Sa pak kemi nevojė pėr tė qenė tė lumtur!
  avatar
  AI_CUNI_ATJE
  administrator
  administrator

  Male
  Number of posts : 1025
  Age : 30
  Location : KU RAFSHA MOS U VRAFSHA...
  Job/hobbies : animals...
  Humor : batuta te perditshme...
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-22

  Re: histori romantike...

  Post by AI_CUNI_ATJE on 16.05.08 10:22

  • Ju ka ndodhur ndonjehere te qendroni vetem ne
  shoqerine e mendimeve tuaja? Ju ka ndodhur ndonjehere qe te mbyllni
  syte dhe te filloni te bisedoni me veten per rendesine e nje casti qe
  ka lene shenje ne botekuptimin tend? A ju ka ndodhur te degjoni ndonje
  peshperitje te pazakonte qe ju ka bere me te ndjeshem, me te larte
  shpirterisht, me te guximshem moralish ku fjalet fillojne dhe rrjedhin
  si nje perrua i shkumezuar duke ju shpene ne nje bote tjeter. nje bote
  ku ju jeni krijuesi dhe vete krijesa.
  une besoj se keta zera
  flasin brenda secilit prej nesh. Ndoshta tek dikush peshperisin, tek
  nje tjeter therrasin, ne te tjere kendojne, renkojne, krijojne,
  zbulojne te fshehta ngacmuese. Rendesi ka ti degjojme ato.
  avatar
  AI_CUNI_ATJE
  administrator
  administrator

  Male
  Number of posts : 1025
  Age : 30
  Location : KU RAFSHA MOS U VRAFSHA...
  Job/hobbies : animals...
  Humor : batuta te perditshme...
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-22

  Re: histori romantike...

  Post by AI_CUNI_ATJE on 16.05.08 10:22

  • Tani duhet te jete koha ime. Koha ku une ngrihem dhe ndryshoj. Apo gabohem...?
  Perseri
  hesht. Nuk leviz. Qendron atje ku je. Nuk e di pse por perton dhe te
  hapesh syte. I topitur zhytesh i gjithi ne ujrat e vakta te lumit te
  iluzionit dhe atje shijon ato momente te shkurta qetesie deri sa te
  vije dallga tjeter, e cila prape do te te shkunde derisa te sheshoje
  keshtjellen tende prej rere.
  Por tani je i qete dhe syzet e erreta
  ndalojne rrezet e diellit te te vrasin syte e ndergjegjes. Duke
  udhetuar me mend neper luginen e jetes tende qe shtrihet krenare mbi
  truallin e kesaj jete, ekoja e nje zeri degjohet kudo. Here i mbytur,
  here i forte. Por gjithmone vetem eko. Kurre origjinali. Cuditesh se
  pse nuk je bere asnjehere kurioz per te kuptuar prejardhjen e saj. E
  cuditshme, e njejta eko degjohet akoma edhe sot. Te cohesh dhe te besh
  dicka per te kuptuar me shume? Por ti je mire keshtu sic je. Te gjitha
  te vertetat jane caktuar prej teje. Asnjehere nuk te eshte dashur te
  dish me shume. Nuk ke patur nevoje te drejtohesh qorrazi diku per te
  mesuar te ecesh, te flases, te sillesh, te godasesh, te ulerish, te
  heshtesh jashte qenies tende.
  Por ajo eko. Ajo eko tani po te
  shqeteson shume. Nqs ka nje eko, ka dhe nje ze. Nqs kjo eko e ka
  shoqeruar si nje simfoni te heshtur te gjithe kohen tende atehere zeri
  qe eshte duke folur egziston pavaresisht prezences tende. Cfare kerkon
  prej teje? Kush eshte ai qe flet? Ku do te coje? Cfare do te ndodhe me
  ty? Djerse?! Pse djerese te ftohta te pushtojne? Cfare do te ndodhe me
  pas? Si duket kjo te shqeteson.
  Sa cudi! Tani zeri degjohet shume
  shkoqur dhe nje pjese e jotja duket sikur rizgjohet pas shume kohesh
  dhe i pergjigjet me nje frymemarje te thelle. Duket sikur eshte dicka
  teper familjare e cila te njeh me mire se ti njeh veten. Te njeh para
  se ti te hapje syte.
  Do te cohesh? Do te levizesh? Gjymtyret i ndjen
  te mpire, por akoma mund ti perdoresh. Mund te zgjatesh doren dhe te
  kapesh fort mbas asaj ekoje per te levizur nje here dhe pergjithmone.
  Te vdesesh per tu ringjallur. Per te jetuar...
  avatar
  AI_CUNI_ATJE
  administrator
  administrator

  Male
  Number of posts : 1025
  Age : 30
  Location : KU RAFSHA MOS U VRAFSHA...
  Job/hobbies : animals...
  Humor : batuta te perditshme...
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-22

  Re: histori romantike...

  Post by AI_CUNI_ATJE on 16.05.08 10:23

  Fytyra ime e thyer.
  • Ulem ne gjunje dhe me
  kujdes filloj dhe mbledh copat e fytyres sime te cilat jane hedhur te
  coroditura pertoke. As hena nuk po me ndihmon sot, duke u fshehur
  mbrapa disa reve zemerake. Kurse ate nate po me buzeqeshte nga lart
  plot me kersheri. Ajo nate...
  I vetkenaqur u leshova i gjithi per tu
  gelltitur nga vorbulla e turbinave zhurmuese te erresires. I paprekshem
  me dukej vetja dhe koka nuk kthehej kurre mbrapa per te pare pasojat e
  arsyetimeve te reja. Gjella e vjeter ishte tanI vec nje kujtim qe duhej
  shkulur nga kujtesa. Keshtu i mbuluar me petkun e vetqeverisjes
  prezantohesha duke thene: “Jam ketu per te qendruar.” Tani kisha pare,
  udhetuar, ndertuar i vetem, me shume se cdo tjeter. Kisha tronditur me
  fort se nje uragan, kisha joshur me shume se nje trendafil, kisha
  ndryshuar statusin tim. Tani isha dikushi. Por duke ecur duke vrapuar,
  disa gjera detyrohesh ti shkases anash, pa te prekur receptoret e
  ndijimit. Shume shpejt apo shume vone, ne librin tim shume faqe filluan
  te mungonin. Disa te tjera dukeshin sikur ishin grisur me force per tu
  flakur si te panevojshme. Ingranazhet nuk po funksiononin me ne menyren
  e duhur. Koha e se vertetes po afronte. Copat e mbreterise sime prej
  rere po binin ne menyre te dukshme. Ndjenjat e verteta fituan luften.
  I
  shkundur, i rrezuar, i pluhurosur, i gjymtuar ndalova vrapin tim ne
  kete nate te ftohte. Vizione, enderra, zera, goditje, shkarkoheshin ne
  trurin tim si gjemime rrufesh. Dhe te gjitha keto shumoheshin,
  shtoheshin, fuqizoheshin, shperhapeshin derisa... Nje shperthim dhe
  fytyra ime...
  Fytyra ime tani eshte e piste, me balte, dhe ne
  njemije copa. Ndoshta nje dite, nqs lodhem shume do ta kem perseri te
  plote duke me buzeqeshur nga reflektimi i nje pasqyre....
  avatar
  AI_CUNI_ATJE
  administrator
  administrator

  Male
  Number of posts : 1025
  Age : 30
  Location : KU RAFSHA MOS U VRAFSHA...
  Job/hobbies : animals...
  Humor : batuta te perditshme...
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-22

  Re: histori romantike...

  Post by AI_CUNI_ATJE on 16.05.08 10:23

  • I pėlqente tė priste agimin. Tė shihte qiellin
  si ndryshonte ngjyrat me emrin e tij nė mendje e kraharor. I dukej
  sikur e merrte me vete nė ėndra, kur e zinte gjumi... Ishte njė orė kur
  e ndiente mė shumė zėrin e shpirtit tė tij. E ngrohte fakti qė edhe pse
  ata s'komunikonin, shpirtrat e tyre flisnin me njėri tjetrin me gjuhėn
  e tyre tė pakuptueshme. Kėnga e zogjve jashtė dhe zėri i tij, melodia e
  tij nė shpirt ishin ninanana mė e ėmbėl. Nuk harronte t'i thoshte nė
  ajėr -gjumė tė ėmbėl dhembshuri...
  Ishte mėsuar tė dėgjonte
  melodinė e tij qė shumė shpesh i ngjante njė kėnge vaji... dhe shpirti
  i ngrihej peshė. Sa herė qė e mendonte, sa herė qė e dėgjonte ata
  tinguj tė dhimbshėm qė i trazonin shpirtin. Sa do donte tė kishte
  forcėn ta largonte kėtė dhimbje, qė tingujt mos ishin mė kėngė vaji por
  kėngė gėzimi, buzėqeshjeje pėr njė jetė tė re...
  Ėshtė e mundur qė dy shpirtra tė jenė kaq tė lidhur? Tė ndiejnė gjithshka ndien tjetri?
  Ndiente
  njė ngushtim nė stomak, njė lloj ngėrēi muskujsh sa herė kishte
  emocione tė fuqishme nė pjesėn e sipėrme tė kraharorit. I mbante dy
  krahėt mbledhur rreth barkut, si pėr tė dashur tė pengonte kėtė masė
  dridhėse tė kalonte nė gjithė trupin. Preferonte ta kufizonte nė pjesėn
  e kraharorit, por pa sukses. Ishte shumė e fortė dhe njė drithėrimė i
  kapte gjithė trupin, si edhe tė forta...
  Dridhej e tėra, mornica i
  shkonin nė trup dhe instinktivisht shtrėngonte edhe mė tepėr krahėt
  rreth belit, si pėr tė dashur tė ngrohte trupin. Njė moment e la tė
  lirė veten dhe ethet u pėrhapėn edhe tek kėmbėt... mė pas njė mpirje,
  njė kalim nga gjendja e ankthit nė njė mpirje totale..
  Mėshonte mbi
  bark si pėr tė dashur tė mbyste aty kėto parandjenja qė s'dinte nga i
  lindnin. Rrinte pastaj pa lėvizur me shikimin e fiksuar tek librat qė
  kishte pėrballė. Dukej sikur ja largonin pak mendjen.
  Filloi tė
  mendonte se ēfarė do tė lexonte mė parė...por sėrish njė klithmė e
  mbytur nė shpirt... Njė thirrje nga larg qė shkaktonte zjarr, zjarr pa
  flakė tė dukshme, por qė digjte diku brenda kafazit tė kraharorit.
  Pėrqėndrohej tek dėrrasa e tij, pastaj shpėrndahet..dhe ajo ndiente
  dhimbje nė tė dy anėt. I dukej sikur kishte dy zemra njė nė tė majtė
  dhe njė nė tė djathtė. E qė tė dyja dhimbnin. Pėrpiqej t'i filtronte
  kėto mesazhe tė pakuptueshme dhe t'u jepte njė formė tė kapshme pėr
  gjuhėn e trurit. Nganjėherė gjuha e pakuptueshme e shpirtit vlonte
  sikur donte tė shpėrthente, por pasi pengohej nga kanalizimet e shumta
  tė trurit e humbte atė forcėn e saj. Prandaj shpesh herė thjesht
  mbyllte sytė, shtrėngonte duart rreth barkut si pėr tė mėnjanuar ethet
  dhe dėgjonte zėrin e zemrės...
  Papritur i lindnin shumė mendime nė
  kokė dhe njė afsh i nxehtė ndjenjash ja pushtonte shpirtin. Ndjenja qė
  duhet t'i transmetonte ndryshe do vazhdonin ta digjnin.. Kėshtu
  shpėrthente njė vullkan. Por i ngjante mė tepėr njė vullkani nėnujor,
  qė shkaktonte dallgė tė mėdha kur shpėrthente dhe shuhej nga uji i
  oqeanit... dhe mė pas gjithshka qetėsohej... Valėt qė arrinin nė breg
  nuk pėrplaseshin me furi sepse largėsia e vullkanit me bregun bėnte tė
  vetėn...
  avatar
  AI_CUNI_ATJE
  administrator
  administrator

  Male
  Number of posts : 1025
  Age : 30
  Location : KU RAFSHA MOS U VRAFSHA...
  Job/hobbies : animals...
  Humor : batuta te perditshme...
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-22

  Re: histori romantike...

  Post by AI_CUNI_ATJE on 16.05.08 10:23

  • Sa cudi! Sot me pelqen shume te udhetoj. Edhe
  pse qenka dite e zymte, me shi dua te dal jashte per te zbuluar
  kendveshtrime te reja ose te vjetra. Disa thone qe te dalesh ne date 13
  me shi sjell ters, por deshira qenka e paperballueshme.
  Vendosa! Do
  te filloj te fluturoj. Po si? Krahet e fatit le te me ndihmojne dhe le
  te me jape pak shoqeri. Le te nisem. Ne udhetim zakonisht merren vetem
  gjerat me te rendesishme. Dmth duhet te marr... arsyen, sigurine,
  gezimin, ndjenjen e se bukures dhe guximin. Dhimbjen, trishtimin,
  zemerimin dhe vetmine po i le ketu. Ose me mire vetmine po e marr me
  vete. Kur te duhet te meditosh, behet e dobishme. Tani besoj se jam
  gati. Kam harruar dicka? Ndoshta. Po asnje nuk eshte perfekt. Le te
  shohim si do te reagoj ndaj te papriturave. Disa dru zjarrit te
  imagjinates dhe... nisemi. Nje sekonde te lutem. Destinacioni? Hm.
  Pyetje me vend. Gjithmone yjet me kane intriguar shume. Naten vone me
  ndodhte shpesh te qendroja me syte e fiksuar ne ato pika te ndritshme
  qe prishin monotonine e qiellit gati te pakuptimte kur vishet me ate
  petkun e tij te zi ,bloze. Shume pyetje me udhetonin ne koke atehere,
  por koha kaloi dhe mundesite per te ngritur koken lart ishin gjithmone
  dhe me te vogla. I fokusuar gjithmone poshte ku si milingona me
  mutacion interesi, lakmia, inati, smira leviznin papushim dhe une qe
  perpiqesha mos i shkelja per te qene i paster.
  Tani me duket sikur
  po i dejgoj perseri ekon e pyetjeve te dikurshme qe jepnin liri te
  plote imagjinates e cila shnderrohej ne nje ure me te cilen une
  ngjitesha deri atje lart, per te filluar garen e vrapit me pengesa duke
  kercyer nga nje yll ne tjetrin. Disa ishin shuume te vegjel dhe mund te
  vendosja vetem nje kembe. Ehuu sa here nuk e kam mbajtur dot ekulibrin
  dhe kam rene ne krevatin tim te bute.
  Por tani duket se kam harruar
  se si ngjitesha. Sa keq. Ishte shume bukur kur shihje shtepite,
  qytetin, boten kur zvogelohej e zvogelohej deri sa behej vetem nje
  pike, ndersa ti ishe perseri ai qe ishe.
  Sa inat qe me vjen me
  veten. Cfare me ndodhi valle qe ndalova se udhetuari? Pse gjithcka
  eshte zmadhuar pafundesisht kurse une zvogelohem cdo dite? Duhet te
  filloj te udhetoj perseri. Eshte vertet bukur. Kete nuk e kam harruar
  te pakten. Kam nevoje te dal jashte per te zbuluar kendveshtrime te
  reja dhe te vjetra te harruara. Kam nevoje…
  avatar
  AI_CUNI_ATJE
  administrator
  administrator

  Male
  Number of posts : 1025
  Age : 30
  Location : KU RAFSHA MOS U VRAFSHA...
  Job/hobbies : animals...
  Humor : batuta te perditshme...
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-22

  Re: histori romantike...

  Post by AI_CUNI_ATJE on 16.05.08 10:25

  Ke degjuar ndonjehere se si funksionon loja e
  semure e gjilperave me koke? Afrohu dhe pak. Akoma me shume. Tani hesht
  dhe degjo.
  Kur dielli ulet poshte kores se tokes dhe erresira
  udheheq njerzit drejt dhomes se gjumit, diku mes pyjeve fantazem te
  anktheve te tua, nje zjarr i cuditshem ndez atmosferen. Si nje sy i
  plotfuqishem ai mbledh rreth vetes te gjithe shtegetaret e nates, duke
  filluar nga te pangopurit, lakmimtaret, keqdashesit, prostitutat,
  krenaret, mashtruset, genjeshtaret, perverset, hajdutet, vrasesit dhe
  te tjere te pagjume te cilet mezi presin te dalin jashte per te qene me
  ne fund vetvetja. Dhe kur te gjithe pazhurme mblidhen rreth atij zjarri
  intrigues gati te magjepsur apo me sakte te sjelle atje nga forca
  terheqese e mekatit te tyre qe cdo dite dhe me shume i transformon duke
  pushtuar cdo cep te tyren.
  Duken te qete ne pamjen e jashtme dhe te
  gjithe te perqendruar diku. Sikur syte e tyre te enjtur nga pagjumesia
  kerkojne dicka mes atyre flakeve te kuqe gjak. Cdo gjuhe flake ngjan me
  nje qiri varri te ndezur per nder te te vdekurit.
  Qetesi! Vetem
  heshtja dritheron ajrin perreth dhe zjarrin qe digjet e digjet. Ne ate
  moment qindra gjilpera dalin te skuquar nga flaket qe duket sikur do te
  perpijne qiellin dhe ngrihen lart duke qendruar pezull mbi koken e cdi
  oersini qe eshte atje. Asnje fjale. Asnje levizje. Gjithcka normale?!
  Te gjithe ngrene kokat ne te njejten kohe dhe shohin gjilperen e tyre.
  Gjilperat ulen dhe ngulen ne mes te ballit te te gjitheve. Vetem pak.
  Mjaftueshem per te marre nje pike nga gjaku i tyre . Mjaftueshem per te
  mbartur me vete nje pjese te mekatit te tyre qe i mban akoma zgjuar.
  Ne
  menyre te rregullt dhe te ftohte, ato levizin ne ajer duke u ngritur
  dhe u ulur ne secilin prej tyre, si nje mekaniziem unik, i persosur per
  te perzjere cdo forme ligesie tek cdonjeri prej tyre duke krijuar
  keshtu nje race te re njerzish mijra vite larg prej Adamit dhe Eves.
  Nje race e re. "Superore" ndaj se vjetres e cila pershtatet shpejt si
  nje kamaleon ndaj situatave te jetes se perditeshme duke mos pyetur per
  menyren se si do te arrije qelimin e saj. Qe nuk pyet per asnje apo
  asgje nqs ndodhet ne rrugen qe kalon prej hundes se saj tek objektivi
  qe ka. Nje race njerzish e cila duket sikur po mbyt te vjetren. E cila
  zhduk dhe transformon, duke punur 24 ore ne 24, gjithcka sipas
  deshirave te saj.
  Interesante apo jo? Do te bashkohesh me ta?...
  avatar
  AI_CUNI_ATJE
  administrator
  administrator

  Male
  Number of posts : 1025
  Age : 30
  Location : KU RAFSHA MOS U VRAFSHA...
  Job/hobbies : animals...
  Humor : batuta te perditshme...
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-22

  Re: histori romantike...

  Post by AI_CUNI_ATJE on 20.05.08 0:05


  • Figura te qeta dhe te paluara
   me vijne ne mendjen time, dhe shkoqur ma rrahin trurin me melodine e nje
   deti te rrapellueshem... Kjo me ben disi me te permbajtur dhe me te pjekur
   ne detyrimet e mia... Ja sa bukur e ndjej sot kete mendjen dhe trurin time
   qe preket me kete melodine e nje deti te rrapellueshem.. Sa mahnitese
   eshte melodia e fjaleve nen ritmin e detit te rrapellueshem...

  avatar
  AI_CUNI_ATJE
  administrator
  administrator

  Male
  Number of posts : 1025
  Age : 30
  Location : KU RAFSHA MOS U VRAFSHA...
  Job/hobbies : animals...
  Humor : batuta te perditshme...
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-22

  Re: histori romantike...

  Post by AI_CUNI_ATJE on 20.05.08 0:07

  desha si dikur te mund te sqaroja veten serisht
  me fjale te nxehta, te cilat te me ngacmonin trurin deri ne ate pike sa ai te
  vazhdonte te reagonte serisht, por cuditerisht kete here asgje nuk funksionoi.
  Une kam ndryshuar apo nata eshte ngushtuar?
  Mendimet jane te padukshme dhe te lehta si pupel kapin mankthet e mija deri ne
  pamundsi clirimi duke bere deshirat rob te erotizmit.
  Ja pra, grumbulli i spermatozoiteve arriti fitoren e tij me te madhe dhe nje
  krijese e re po krijohet pa pyetur per ligjet e kesaj bote.
  pa pyetur per fantazi te cmendura, per administrate, kulture, pasione apo plane
  afatgjata.
  Pse ai ta kete fajin? Apo pasioni i shfrenuar?
  apo lemshi i gjithpushtetshem i ideve te kota
  qe vlojne sillen e ndergjegjes?
  Naten e mire shastisje. naten e mire imagjinate. Naten e mire ngacmim
  avatar
  AI_CUNI_ATJE
  administrator
  administrator

  Male
  Number of posts : 1025
  Age : 30
  Location : KU RAFSHA MOS U VRAFSHA...
  Job/hobbies : animals...
  Humor : batuta te perditshme...
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-22

  Re: histori romantike...

  Post by AI_CUNI_ATJE on 20.05.08 0:11


  • Ngadale zeri ne anen tjeter te perdes se
   mistershme te fatit, fillon e meket. Tani vetem ekoja e tij dritheron
   mendimet e mija. Historia perseritet. Fjale gati te pakuptimta u shkrehen
   ne trurin tim te lodhur dhe une i pafuqishem per te lexuar harten mbas se
   ciles fshihet e nersermja ime.
   Ai ze aq familjar dhe i njohur, po dhe aq i mistershem i cili me flet cdo
   nate per te me treguar udhen qe duhet te ndjek. I mbushur plot me
   indikacione apo sinjale qe ndezin te gjitha dretat e alarmit te
   "intelektit tim", ne te njejten kohe aq bosh sa me duket sikur i
   ftohti i akullt qe perhapet nga tingujt e tij, paralizojne cdo qelize te
   trupit te lodhur.
   I vetem?!
   Erresire rreth e rrotull meje dhe dashur pa dashur zeri i shpreses fillon
   dhe shuhet. Por une nuk dekurajohem nga kjo gje. Bile as nqs do me duhet
   te pres perjetesisht dhe te mendohem perjetesisht per te gjetur nje
   pergjigje. Ajo qe me ben te dritherohem ne kete nate si gjithe te tjerat
   eshte drita. Nje drite e papritur, aq e fuqishme sa me verbon. Me verbon
   dhe me ben te eci ne drejtim te gabuar. Kurre mos ndalo. Kjo eshte
   pergjigjia???
   Lekura qe digjet nga dielli i ri qe pushton qiellin tim, fyti qe thahet
   nga mungesa e lengut te besimit, por perseri qenia ime duhet te eci
   perpara. Dmth duhet te vazhdosh te ecesh, pa pritur te shohesh shkoqur ne
   nje bote drite verbuse apo erresire harrese. ( e kam per babin kete qe se kam me fatkeqsisht)

  avatar
  AI_CUNI_ATJE
  administrator
  administrator

  Male
  Number of posts : 1025
  Age : 30
  Location : KU RAFSHA MOS U VRAFSHA...
  Job/hobbies : animals...
  Humor : batuta te perditshme...
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-22

  Re: histori romantike...

  Post by AI_CUNI_ATJE on 20.05.08 0:14

  Shpesh i them vetes: hap syte dhe shih. Kush je ti qe te gjykosh? kush je ti qe te flasesh dhe te
  degjohesh? Dhe akoma nuk i kam dhene pergjigje kesaj pyetje...
  Por cuditerisht vazhdoj te flas, vazhdoj te shoh dhe vazhdoj te them ate qe
  mendoj.
  Ndihem mire, ndihem keq. Une do te vazhdoj te jem ai qe jam
  avatar
  AI_CUNI_ATJE
  administrator
  administrator

  Male
  Number of posts : 1025
  Age : 30
  Location : KU RAFSHA MOS U VRAFSHA...
  Job/hobbies : animals...
  Humor : batuta te perditshme...
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-22

  Re: histori romantike...

  Post by AI_CUNI_ATJE on 20.05.08 0:16


  • Nqs dikush nuk do qe ti te jesh vetvetja eshte
   problemi i tij dhe ti mos e vrit shume mendjen per kete gje. Une jam shume
   brutal kur kuptoj gjera te tilla mbi njerzit qe me rethojne, por e di qe
   as kjo nuk eshte dicka e mire per ty. Por mos harro: njerzit jane shume
   egoist per te pranuar ashtu sic je, te gjithen, pa kushte, pa pritur dicka
   nga ty. Eshte nje enderr sa bota e vjeter qe endet mes mendimeve te
   turbullta te njerzve, por qe eshte e destinuar te mbetet e tille. Vetem
   dikush jo prej kesaj bote te pranon ashtu sic je dhe te do pakushte. Nqs e
   di kete gje, mos u lekund dhe mos humb besimin edhe ne momentet me te
   trishtuara qe mund te kalosh, por qendro e forte ne besimin qe ke. Nqs nuk
   e ke zbuluar akoma mendo vetem kete gje: Ai po pret ne deren e zemres tende
   dhe troket ti duhet vetem ta hapesh dhe te lejosh ndryshimin.
   Thank you.Tani ndihem dhe vete me mire. Shpresoj qe dhe ti.

  avatar
  fefe_metallica
  super antar
  super antar

  Number of posts : 580
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-25

  Re: histori romantike...

  Post by fefe_metallica on 20.05.08 0:21

  pse kto historik romantike me duket si te merzitshme mu???
  apo te gjith ashtu mbarojne me zhgenjim !
  avatar
  AI_CUNI_ATJE
  administrator
  administrator

  Male
  Number of posts : 1025
  Age : 30
  Location : KU RAFSHA MOS U VRAFSHA...
  Job/hobbies : animals...
  Humor : batuta te perditshme...
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-22

  Re: histori romantike...

  Post by AI_CUNI_ATJE on 20.05.08 0:28


  • Dikush ndezi ajrin e kondicionuar. Helika e
   motorit filloi te shfryje zhurmshem dhe diku ajri i fresket mbush dhomen.
   Deshire per te jetuar me mire, me komod, me pertac ndonjehere. Por duhet
   jetuar, duhet jetuar dhe sa me mire. Fillon duke kerkuar disa gjera te
   vogla si te hash, te pish, me mire. Te flesh, te zgjohesh ne mengjez ne
   nje krevat te rehatshem dhe te bute. Te thuash mirmengjes dhe te fillosh
   te ecesh rrugeve i vetem. Koha kalon dhe kerkesat behen me te pervecme, me
   te koklavitura dhe ato gjerat e vogla qe ke i harron shpejt. Me teper, me
   shume, me mire. Dhe fillon te punosh, te lodhesh per te to duke harruar
   cdo gje tjeter qe ke. Dite, jave, vite kalojne duke pritur dhe duke u
   lodhur per ato qe ke. Ndonjehere kthen koken, por asgje nuk sheh mbrapa.
   Ndoshta disa te qeshura, momente te vecuara gezimi, lumturi me grimca dhe
   po te jesh me fat ndonje kujtim qe te ben te buzeqeshesh perseri.
   Po perpara cfare te pret? Ajo qe kerkon. Ne
   majen me te larte qe te kane zene syte deri tani dhe ti duhet te ngjitesh
   per te gjetur ate qe gjithmone ke menduar se do. Sa here ke menduar
   keshtu, por mbasi je ngjitur deri atje, nje horizont i ri eshte shfaqur
   dhe nje maje e re ku ke pare jo shume shkoqur, ose ke degjuar nga nje
   alpinist si puna jote se atje eshte ajo qe do te mbushe jeten.
   Gjera te vogla, gjera te medha. Te gjitha hyjne ne shpirtin tend dhe per
   cudi atje treten si floket e debores mbi lekuren lakuriqe. Nje pus
   jashtezakonisht i thelle i cili pret te mbushet, por asgje nuk duket se
   eshte mjaft. Nje ndjenje e hidhur zbrazetie te pushton shpesh e me shpesh
   ndersa ti lodhesh e mundohesh me gjithe fuqite e tua ta largosh. Asgje e
   mjaftueshme per te mbushur kete hon te erret qe cdo dite zmadhohet e
   zmadhohet ne menyre te frikshme duke perpire gjithcka qe ti me aq zor e
   fiton.
   "Ah sikur te shkoj ne Usa!-
   mendoja dikur i topitur mes mendimesh adoleshente ne dhomen time e cila
   nuk i pergjigjej thirrjes se shpirtit tim. - Asgje nuk do te doja me
   teper."
   Vitet kaluan dhe ne pashaporten time dikush vendosi te me jape nje stampe
   te cuditshme e cila me lejoi te arrij majen me te larte qe kisha mundur te
   ngjisja ndonjehere. Kur arrita atje... shume i lodhur per tu kenaqur dhe
   shume pune per te gjetur nje pune, nje shkolle, nje shtepi, nje makine...
   Kurre mjaft!
   Por duhet te kete dicka. Diku kam lexuar se nje matematicient i mire eshte
   ai qe kerkon zgjidhjen ne disa lloje menyrash, ne disa drejtime. Ndoshta
   duhet te vendosesh te shohesh ne nje tjeter drejtim. Shpirti, kjo vrime e
   zeze ne cdo njeri, i pakuptueshem, i pafundem, i perjetshem kerkon dhe
   kerkon dicka. Dicka si vetja vetja. Te pafundme, te perjeteshme, qe
   kaperxen normalen dhe ligjet tokesore, qe ka qene para nesh. Para shpikjeve te mendjes njerzore, para ekuacioneve
   te relativitetit, para teknologjise, para cdo pjelle te mendjes njerzore.
   Mos u tremb. Egziston dicka e tille. Thelle, thelle ti e di, por gjera apo
   te medha te zene syte tani dhe pengojne ta nxjerresh ne siperfaqje dhe ta
   lesh te te shpretheje si adrenaline ne te gjithe qenien tende per te
   mbushur cdo qelize te trupit tend, per te te bere te kuptosh si ai pus aq
   i thelle e ka nje fund dhe ti mund te pish i qete ujin e qelqte te tij.

  avatar
  AI_CUNI_ATJE
  administrator
  administrator

  Male
  Number of posts : 1025
  Age : 30
  Location : KU RAFSHA MOS U VRAFSHA...
  Job/hobbies : animals...
  Humor : batuta te perditshme...
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-22

  Re: histori romantike...

  Post by AI_CUNI_ATJE on 20.05.08 0:29

  po ketu eshte e bukura eee se kane brenda ndjenja qe nuk gjenden kollaj....

  Sponsored content

  Re: histori romantike...

  Post by Sponsored content


   Current date/time is 26.04.18 14:36