FORUMI I GJIMNAZISTEVE

To be a star, you must shine your own light, follow your own path and don't worry about the darkness for that is where stars shine the brightest.

Who is online?

In total there are 2 users online :: 0 Registered, 0 Hidden and 2 Guests

None


[ View the whole list ]


Most users ever online was 117 on 22.02.11 19:06

RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Poll

vlersojeni kte forum nga 1 ne 10.
16% 16% [ 74 ]
4% 4% [ 19 ]
4% 4% [ 19 ]
4% 4% [ 18 ]
5% 5% [ 25 ]
5% 5% [ 23 ]
6% 6% [ 28 ]
7% 7% [ 31 ]
8% 8% [ 37 ]
42% 42% [ 197 ]

Total Votes : 471

Keywords

January 2019

MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar


  Lajme nga bota e futbollit

  Share
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: Lajme nga bota e futbollit

  Post by DarkAngel on 16.06.08 17:31

  Van Basten qetėson italianėt: Ndaj Rumanisė, mė tė mirėt!
  16 Qershor Do tė ndryshojė skuadėr dhe ndoshta edhe modulin e lojės, duke lėnė pushim vetėm ata futbollistė tė cilėt kanė nevojė tė shlodhen, por nuk pritet qė tė aplikohet njė revolucion i vėrtetė dhe sidomos nuk ka ndėr mend qė tė “frenojė” ekipin e tij, i cili po kalon njė moment mėse magjik. Marko van Basten e ka thėnė menjėherė pas ndeshjes me Francėn, qė i dha kualifikimin Holandės dhe e ka pėrsėritur edhe kėto ditė: formacioni qė do tė zbresė nė fushė kundėr Rumanisė nuk do tė jetė i “dorės sė dytė”. “Do tė hedh nė fushė lojtarėt mė tė mirė tė mundshėm!”, u shpreh tekniku i portokallinjve. “Tė jeni tė sigurtė se motivimet e atyre futbollistėve qė do tė luajnė janė shumė tė mėdha”, tha Rud Van Nistleroi, duke i bėrė “jehonė” fjalė tė trajnerit tė tij. Me siguri, sulmuesi i Realit nė fushė nuk do tė zbresė, sepse do t’i lėrė vend Huntelarit, bomberit tė Ajaksit, por do tė jenė tė tjerėt, si Snaijder apo Van der Sari. Ambjenti i “tulipanėve” ėshtė i qetė dhe dhe i relaksuar, ndaj nuk ka asnjė motiv pėr t’i fshehur skuadrėn e tij mediave tė pranishme nė qendrėn stėrvitore, edhe pse ditėt nė vazhdim pritet njė izolim pėr tė mos krijuar polemika tė kota, pėrpara sfidės qė do tė vendosė fatin e grupit C. Ojer do t’i lėrė vendin Heitingės nė mbrojtje, ashtu si edhe Matisen do t’i hapė rrugė Melkiotit
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: Lajme nga bota e futbollit

  Post by DarkAngel on 16.06.08 17:31

  Bufon: Do tė kualifikohemi
  16 Qershor Nė 11?shen mė tė mirė tė Europianit ėshtė njė titullar fiks; portieri qė tė gjithė do tė donin tė hidhnin nė fushė. I vetmi axurr. Xhixhi Bufon, me shikimin e tij tė prerė, me atė buzėqeshje tė thjeshtė dhe tė ēiltėr, ka fytyrėn e njė personi i cili di tė pėrcjellė optimizėm dhe shpresė, ndoshta me shprehjen qė do t’i pėrshtatej: “mos u shqetėsoni, mendoj unė pėr tė gjitha!”. Sepse kapiteni i Italisė (me shumė siguri Del Piero do t’i dorėzojė shiritin, sepse s’do tė luajė titullar) beson ende te kualifikimi dhe ka shumė motive pėr ta bėrė: “Njė arsye pėr tė mos bėrė gati valixhet tė mėrkurėn? Futbolli tė jep dhe tė merr nė tė njėjtin moment. Dy vjet mė parė nė Gjermani na dha shumė, ndėrsa nė vitin 2002 na mori shumė. Nė Portugali u eliminuam me pesė pikė nga grupi, ndėrsa kėtu mund tė vazhdojmė pėrpara me dy pikė; diēka e ēmendur. Pėrshtypjet e mia? Italia duket mė nė formė se Franca, por kur luhet njė ndeshje e vetme, mund tė vlejė sa njė finale. Ne dhamė shenja rigjallėrimi dhe duhet kuptuar nėse ata e kanė marrė veten pas humjes sė thellė me Holandėn”. E pėrsėris qė njė tjetėr skenar Danimarkė?Suedi do tė ishte i tepėrt, por nė tė njėjtėn kohė, portieri i Juventusit mendon pėr tė arritur fitore me “gjelat”. Por, “gjiganti” axurr nuk mendon pėr njė kombinim nė ndeshjen tjetėr: “Holandė?Rumani do tė jetė njė ndeshje e vėrtetė”. Madje, sipas pėrvojės sė tij, Rumania mund ta pėsojė: “Sepse janė tė tensionuar dhe do ta nisin ndeshjen sikur tė ishte pėr jetė a vdekje. Nėse i dhurojnė hapėsira Holandės, atėherė do ta pėsojnė. Pastaj, kush e tha qė Holanda dėshiron tė na heqė qafe si ne, ashtu edhe Francėn. Ne jemi mė tė dobėt se Rumania... dhe nė gjysmėfinale mund tė na mundė. Sidoqoftė, ne duhet tė mundim Francėn. Unė kėrkova falje pėr atė humbje me Holandėn dhe nuk mė vjen turp pėr kėtė, por jam i bindur se do tė kualifikohemi dhe do tė na falenderojnė. Kasano titullar? Mund tė jetė, sepse Antonio tashmė ėshtė rritur”.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: Lajme nga bota e futbollit

  Post by DarkAngel on 16.06.08 17:33


  Skolari do Ronaldinjon dhe Dekon nė skuadėr!
  16 Qershor E ardhmja e Ronaldinjos vazhdon tė mbetet njė mister i vėrtetė. Interesimit tė Manēester Sitit, i ėshtė shtuar edhe ai i Ēelsit dhe sidomos i teknikut tė ri, Luiz Felipe Skolarit. Sipas tė pėrditshmes angleze “The Sun”, tekniku brazilian i ka kėrkuar rusit Roman Abramoviē qė tė paguajė paratė pėr tė blerė Ronaldinjon, njė lojtar i cili vlerėsohet shumė nga braziliani. Skolari e ka drejtuar edhe mė parė Ronaldinjon, ku s ėbashku fituan me Brazilin Kupėn e Botės 2002. Tė dy njihen shumė mirė dhe mund tė bashkohen, por tani nė Londėr nė radhėt e Ēelsit. Por, nuk ėshtė vetėm talenti brazilian qė ėshtė kėrkuar nga Skolari. Nė listėn e tij bėn pjesė edhe portugezi Deko, i cili sė bashku me Dinjon mund tė tranferohet kėtė verė te Ēelsi. Gjithēka ėshtė e mundur, sepse Abramoviē ėshtė i gatshėm tė paguajė shumėn qė kėrkojnė drejtuesit e Barcelonės pėr kėta dy lojtarė. Deko ndodhet shumė afėr nėnshkrimit tė kontratės, por gjithēka do tė zyrtarizohet pas pėrfundimit tė Europianit. “Te Ēelsi dua Ronaldinjon dhe Dekon”, ka qenė kjo dėshira e Skolarit, tė cilėn ia ka shprehur presidentit rus, Roman Abramoviē. Megjithatė, pėr drejtuesit e “bluve” nuk do tė jetė aspak e lehtė, pasi i duhet tė mposhtin edhe konkurencėn e fortė tė Manēester Sitit. Dje, e pėrditshmja spanjolle “Sport”, publikonte nė edicionin e saj se data e fundit pėr vendosjen e tė ardhmes sė Ronaldinjos ėshtė 14 korriku. Pikėrisht, kjo datė koinēidon me fillimin e Barcelonės sė Pep Guardiolas. Deri nė mesin e muajt korrik, Ronaldinjo do tė ketė mundėsi tė vendosė pėr tė ardhmen e tij. Aktualisht, talenti i Barcelonės ndodhet me pushime nė Brazil dhe sė bashku me vėllain dhe menaxherin e tij, Roberto de Asis, janė tė pritje tė ofertave qė mund tė vijnė. Pėrpara pak ditėsh, De Asis pranoi se ka patur kontakte me drejtuesit e Manēester Sitit, tė cilėt i kanė ofruar brazilianit njė rrogė prej 12 milionė eurosh nė sezon, por gjithashtu nuk hodhi poshtė mundėsinė e qėndrimit tė Ronaldinjos nė Barcelonė.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: Lajme nga bota e futbollit

  Post by DarkAngel on 16.06.08 17:34

  Juve s’ndalet: tani edhe Stankoviē
  16 Qershor Merkato e Serisė A mban emrin e Juventusit, tė paktėn deri tani. Pas blerjes sė Amauris dhe Ksabi Alonsos, drejtuesit e Juventusit janė duke analizuar mundėsinė pėr tė bėrė edhe njė tjetėr pėrforcim nė merkaton mesfushė. Emri i parė qė ndodhet nė listėn e Zhan Klod Blankut dhe Sekos, ėshtė serbi Dejan Stankoviē. Mesfushori i Interit nuk e ka mirėpritur ardhjen e Hoze Murinjos nė drejtimin e pankinės, kėshtu qė kėtė verė mund edhe tė largohet. Pėr kėtė arsye, Juventusi kėrkon tė marrė shėrbimet e tij dhe kėtė javė do tė nisė bisedimet me drejtuesit zikaltėr dhe me menaxherin e lojtarit. Favori i Juventusit ėshtė se Stankoviē ka deklaruar se nė largohet nga Interi, atėherė do tė vazhdojė karrierėn e tij nė Itali dhe jo nė ndonjė kampionat tjetėr.
  avatar
  Elboy814
  super-administrator
  super-administrator

  Male
  Number of posts : 1069
  Age : 28
  Location : everywhere
  Job/hobbies : administrator
  Humor : joke
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-03-18

  Re: Lajme nga bota e futbollit

  Post by Elboy814 on 27.06.08 10:39

  Zyrtare; Lippi serish trajner i Italise

  Italia kampione bote rigjen trajnerin qe e coi e majen e futbollit boteror. Marcello Lippi eshte zyrtarisht trajner i te kalterve qe prej dites se djeshme. Pas nje takimi qe shefi i federates Abete, zhvilloi dje me ish teknikun Donadoni, erdhi edhe shkarkimi i ketij te fundit per shkak te rezultateve te dobeta te Italise ne Euro 2008. Rinovimi i kontrates mes paleve ishte parashikuar vetem ne rast se skuadra do kualifikohej ne gjysmefinale. Keshtu, pas 2 vitesh bashkejetese, Donadoni dhe Abete kane gjetur gjuhen e perbashket per te prishur bashkepunimin pa shume zhurme. Riemerimi i Lippi-t ne krye te stolit te kalter parashikon nje stuhi te vertete ne radhet e Italise ku shume prej lojtareve titullare zhgenjyen ne Euro 2008. “Jam shume i lumtur dhe i motivuar”. Kjo ka qene fjalia e pare e trajnerit Marcello Lippi pas emerimit. Ai eshte nje nga trajneret me CV-ne me te pasur ne Itali. 1 Kupe Bote, 5 kampionate, 1 Champions League, 1 Kupe Interkontinetale, 1 Superkupe Europiane, 1 Superkupe Italie dhe 4 kupa Italie
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: Lajme nga bota e futbollit

  Post by DarkAngel on 01.07.08 11:25

  Pas 44 vjetėsh kthehet lavdia
  30 Qershor “Filmi” i Europianit ka dhuruar fundin mė tė bukur dhe mė tė paparashikueshėm: Spanja kampione! Njė sukses i jashtėzakonshėm, i merituar (gjashtė ndeshje tė zhvilluara nė kompeticion, pėrfshirė grupin, gjashtė fitore pėr “demat”) pėr kombėtaren e Aragonesit, e cila ka rikthyer lavdinė spanjolle nė kontinent. Njė triumf i cili mungonte qė prej 44 vjetėsh, kur pėr herėn e fundit kishte qenė ekipi i 1964 ai qė kishte ngritur trofeun. Por, ajo qė ka mahnitur mė shumė nė kėtė turne ka qenė loja spanjolle, e saktė, e shpejtė, me pasime tė shumta dhe njė kontroll topi pothuajse perfekt dhe dominues. Tė palodhur nė tė gjitha repartet, “demat” kanė mundur qė ta kthejnė entuziazmin e fillimit tė kompeticionit nė njė injeksion besimi, vendosmėrie, shpresė dhe sidomos sigurie. Kaq i ka mjaftuar iberikėve, tė cilėt gjithmonė janė nisur si favoritė nė Europian apo nė Botėror, por qė mė pas kanė zhgėnjyer. Kėtė herė, “kėshtjella” e ngritur nga Aragones ka mbajtur deri nė fund, edhe kur Italia ka mundur qė ta “prishė”, por qė penalltitė i kanė dhėnė themele mė tė forta. Njė fitore grupi, njė fitore karakteri!
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: Lajme nga bota e futbollit

  Post by DarkAngel on 01.07.08 11:26

  Aragones: Largohem krenar!
  Trajneri i Spanjės, Luis Aragones, qė u tregua veēanėrisht i qetė pas triumfit tė kombėtares sė tij nė Euro 2008, u deklarua krenar pėr futbollistėt e tij dhe nė tė njėjtėn kohė konfirmoi zėrat qė qarkullonin mbi largimin e tij prej stolit tė iberikėve edhe nė rast triumfi. “Futbollistėt e dinė besimin e jashtėzakonshėm qė kisha tek ta; besoj se kemi njė skuadėr jashtėzakonisht tė mirė, ditėm tė luanim si skuadėr dhe mendoj se ky sukses ishte tėrėsisht i merituar”, deklaroi Aragonesi. “Me kėtė fitore, e konsideroj misionin tim si tė pėrfunduar. Mendoj se kemi bėrė njė punė shumė tė mirė dhe pasardhėsi im duhet tė vazhdojė tė bazohet nė kėtė grup. Nė kėtė moment ndihem shumė i lumtur pėr futbollistėt, pėr tė gjithė Spanjėn. Kjo fitore ndaj Gjermanisė hedh poshtė tė gjithė dyshimet mbi forcėn e skuadrės sonė. Asnjėherė nuk besova nė ato komente qė i jepnin njė favor Gjermanisė pėr forcėn e saj tė lojės kolektive, sepse duke jetuar ēdo ditė nė kėtė skuadėr, e dija qė do tė futesha nė fushė me njė grup shumė tė bashkuar lojtarėsh. Do tė shoqėroj futbollistėt e mi nė festime, edhe pse kėtė do ta bėj me mė tepėr qetėsi se ata, pėr vetė moshėn time. Unė largohem nga kjo kombėtare shumė krenar pėr tė gjithė kėtė qė arritėm tė bėnim dhe me besim qė nė Botėrorin e Afrikės sė Jugut, festa jonė mund tė vazhdojė”.

  Torres: Vuajtėm, por nė fund fitoi mė i forti!

  Fernando Torres, lojtari qė i dha titullin Spanjės me golin e tij, deklaroi: “Vuajtėm, por krijuam mė shumė raste. Mendoj se nė fund fitoi skuadra qė luajti mė mirė. Nė pasimin e Ksavit nuk mendova asgjė. Thjesht vrapova, siē kam bėrė gjithmonė nė karrierėn time dhe isha me fat qė parapriva mbrojtėsin. Ky ėshtė njė triumf i tė gjithė spanjollėve, edhe i atyre futbollistėve qė do tė kishin merituar tė ishin kėtu me ne. Vetėm arrij ta imagjinoj festėn e Madridit tani dhe nesėr (sot) kur tė mbėrrijmė ne do tė jetė me tė vėrtet spektakolare. Duhet tė shijojmė kėtė moment, por pėrpara do tė jetė Botėrori dhe unė mendoj se mund t’ia dalim me tė vėrtet mbanė. Ky Europian na bėn tė kuptojmė se mund tė mundim ēdo skuadėr”.

  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: Lajme nga bota e futbollit

  Post by DarkAngel on 01.07.08 11:27

  Pendohet Ronaldo, prapa kthehu?
  29 Qershor Sipas shtypit britanik, ylli portugez ka vendosur tė qėndrojė te Manēesteri, duke refuzuar Realin

  Rroga qė madrilenėt i kanė ofruar, nuk e ka kėnaqur yllin portugez, i cili i ka thėnė jo Realit nėpėrmjet menaxherit tė tij  Duket se e ardhmja e Kristiano Ronaldos nuk ka tė pėrfunduar. Kur dukej se portugezi ishte shumė afėr arritjes sė njė marrėveshje me Realin e Madridit, ėshtė sjhfaqur barriera e madhe. Sipas saj qė bėnte tė ditur dje e pėrditshmja angleze “Daily Express”, Ronaldo ka ndryshuar mendje nė zgjedhjen e tij dhe me shumė mundėsi do tė qėndrojė te Manēester Junaitedit. Shumė e ēuditshme, por duket se gazetarėt anglez kanė zbuluar zgjedhjen e portugezit nėpėrmjet miqve dhe shokėve tė tij. Njė sjellje kjo e Ronaldos, e cila tė lė shumė pėr tė dyshuar, megjithatė ende mbetet njė mister e ardhmja e tij. Pėr momentin, ylli portugez ndodhet me pushime nė Sardenjė, i shoqruar nga e dashura e tij seksi, Nereida Gajardo, kjo e fundit me origjinė spanjolle dhe e rritur nė Majorka.

  Fajin e ka Raul ? Nė njė kohė qė drejtuesit e Manēester Junaitedit vazhdojnė tė pėrsėrisin se Kristiano Ronaldo nuk ėshtė nė shitje, ndėrsa kapiteni Rio Ferdinand deklaron: “Duam qė Kristiano tė qėndrojė me ne, sepse me tė mund tė bėhemi skuadra mė e fortė e tė gjitha kohėrave”. Dje, nė shtypin spanjoll, bėhej e ditur se Reali i ofron Ronaldos njė rrogė prej 9 milionė eurosh neto nė sezon, pothuajse 2 milionė mė pak se sa pėrfiton aktualisht te skuadra e Manēesterit. Dhe faji ėshtė i gjithi i kapitenit Raul Gonzalez, io cili nė kontratėn e tij ka njė klauzolė qė askush nė skuadrėn e Realit tė Madridit nuk mund tė marrė njė rrogė mė tė lartė se ai. As Kristiano Ronaldo, pėr momentin futbollisti mė i mirė nė botė, nuk e ka kėtė shans. Ylli portugez mund tė kėnaqet me tė njėjtėn shumė parash qė pėrfiton Raul, Fabio Kanavaro dhe Iker Kasijas. Megjithatė, nė Spanjė bėjnė tė ditur se rroga nuk do tė jetė asnjė shqetėsim pėr portugezin, pasi ato qė mund tė humbasė nė rrogėn e tij, do t’i pėrfitojė pothuajse dyfish nė tė drejtat e imazhit.

  Sipas shtypit britanik, Kristiano Ronaldo duket se ka hedhur poshtė kėtė ofertė tė Realit tė Madridit, nėpėrmjet menaxherit tė tij, i cili nė njė telefonatė qė ka patur me presidentit Ramon Kalderon, i ka shprehur atij dėshirėn e yllit portugez pėr tė qėndruar nė “Old Trafford”. Por, duke parė situatat tė cilat po ndryshojnė nga dita nė ditė, kurrė mos thuaj kurrė. Merkato europiane mbyllet mė 31 gusht dhe deri atėherė sigurisht qė mund tė kemi shumė surpriza.

  Kalderon: Me Manēesterin jemi miq!

  Presidenti i Realit tė Madridit, Ramon Kalderon, vazhdon tė evitojė polemikat me klubin e Manēesterit nė lidhje me ēėshtjen e Kristiano Ronaldos. “Me Manēesterin jemi miq. Reali nuk mund tė bėjė asgjė nėse nuk duan ta shesin futbollistin e tyre. Por, nėse vetė Ronaldo dėshhiron tė veshė fanellėn e Realit dhe nėse Manēesteri kėrkon tė hyjė nė bisedime, atėherė ne jemi gati. Por, nuk duam qė ė krijohen konflikte, sepse ne jemi dy klube serioze dhe nuk duam tė krijojmė armiq. Duhet tė sillemi sipas rregullave dhe tė mbajmė marrėdhėniet e mira qė kemi”.  Kristiano?Ferguson, takim pėr lamtumirėn

  Sipas shtypit spanjoll, portugezi do tė takohet kėto ditė me teknikun skocez pėr t’i bėrė tė ditur largimin e tij  Shtypi spanjoll po thotė tė kundėrtėn e asaj qė shpjegojnė dhe analizojnė gazetat angleze. E pėrditshmja spanjolle “AS”, ka bėrė tė ditur se Kristiano Ronaldo do tė takohet kėto ditė me trajnerin e tin, Aleks Fergusonin, pėr t’i bėrė tė ditur largimin e tij nga Manēester Junaitedi. Sipas shtypit spanjoll, ylli portugez ka vendosur t’ia thotė personalisht arritjen e kėsaj marrėveshjeje me Realin e Madridit. Po sipas kėsaj gazete, data 7 korrik shihet si data qė tė Reali dhe Ronaldo do tė deklarojnė arritjen e njė marrėveshjeje. Kristiano Ronaldo do tė kthehet tė martėn nė Manēester dhe atje do tė takohet me teknikun skocez. Aktualisht Ronaldo ėshtė me pushime me tė dashurėn e tij nė Sardenja dhe pasi t’i ketė shijuar deri nė fund kėto ditė relaksi, do tė bėjė tė ditur edhe tė ardhmen e tij. Tensioni po rritet, sepse misteri qė ka zgjatur kaq shumė ėshtė shumė afėr zbulimit. Tashmė fjala i takon Kristiano Ronaldos.
  avatar
  DarkAngel
  antar ideal
  antar ideal

  Male
  Number of posts : 1926
  Age : 29
  Location : Pia Ime
  Job/hobbies : Sa kerkoni edhe ju...
  Humor : Tallje b***e me paramendim
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-06

  Re: Lajme nga bota e futbollit

  Post by DarkAngel on 01.07.08 11:27

  Europiani i milionave!
  28 Qershor Sipas studimit tė njė Universiteti anglez, turneu gjeneroi 300 milionė euro  Njė studim mbi efektet financiare tė Euro 2008 nxorri pėrfundimin se imaptki ekonomik i finales sė tė dielės mund tė jetė prej 300 milionė eurosh, me Gjermaninė dhe Spanjėn qė do tė pėrfitojnė nė maksimum nga prezenca nė aktin e fundit tė turneut kontinental. Raporti vlerėson se vendi skuadra kombėtare e tė cilit qė do jetė kampionia e Europės do tė pėrfitojė mė shumė se 90 milionė euro. Nė kėto tė ardhura pėrfshihen marrėveshjet e sponsorizimit, tė drejtat televizive, rritja e biletave dhe shitjeve tė produkteve kombėtare, turizmi dhe “njė rritje e ndjeshme besimi tek klientėt”. Autorėt e studimit, Universiteti Koventri nė Angli, u shprehėn se vendi qė do tė humbasė finalen mund tė presė njė rritje ekonomike prej 40 milionė eurosh, pa pėrfshirė bonuset nė para, si rezultat i kalimit nė finale. Spanja pritet tė fitojė deri nė 23 milionė euro nė total nėse mund Gjermaninė nė finalen e Vienės, ndėrsa fitorja do t’i jepte Gjermanisė 22 milionė euro. Vendi i dytė do tė garantonte 20 milionė euro pėr Spanjėn dhe 19 milionė pėr Gjermaninė. Ndryshimi i fitimeve pėr tė njėjtin rezultat vjen nga sistemi i bonusit pėr paraqitjen qė nė fillim tė turneut, i vendosur nga UEFA. Kėshtu Gjermania humbi njė nga ndeshjet nė grup, ndaj Kroacisė, ndėrsa Spanja u kualifikua pėr nė ēerekfinale me tre fitore, pra me tė gjitha fitore deri tani. Bashkė me 172 milionė eurot qė pritet tė fitojnė finalistet dhe vendet e tyre, studimi i komisionuar nga sponsori kryesor i Euro 2008, “MasterCard” vlerėsoi se Viena do tė ketė njė pėrfitim afatgjatė prej mė shumė se 100 milionė eurosh thjesht sepse po pret finalen. Raporti vlerėsoi se impakti total i finales sė nesėrme, pėr dy vendet finaliste, si dhe pėr vendet organizatore, Austrinė dhe Zvicrėn, ėshtė plot 300 milionė euro.

  Sponsored content

  Re: Lajme nga bota e futbollit

  Post by Sponsored content


   Current date/time is 16.01.19 12:47