FORUMI I GJIMNAZISTEVE

To be a star, you must shine your own light, follow your own path and don't worry about the darkness for that is where stars shine the brightest.

Who is online?

In total there is 1 user online :: 0 Registered, 0 Hidden and 1 Guest :: 1 Bot

None


[ View the whole list ]


Most users ever online was 117 on 22.02.11 19:06

RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Poll

vlersojeni kte forum nga 1 ne 10.
16% 16% [ 74 ]
4% 4% [ 19 ]
4% 4% [ 19 ]
4% 4% [ 18 ]
5% 5% [ 25 ]
5% 5% [ 23 ]
6% 6% [ 28 ]
7% 7% [ 31 ]
8% 8% [ 37 ]
42% 42% [ 197 ]

Total Votes : 471

Keywords

December 2018

MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar


  GALAKTIKA

  Share
  avatar
  sweetyxpg
  antar i thjeshte
  antar i thjeshte

  Female
  Number of posts : 71
  Age : 28
  Location : eVerYwHeRe
  Job/hobbies : senior
  Humor : ;)
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-08

  GALAKTIKA

  Post by sweetyxpg on 08.04.08 21:15

  Shumica e galaksive1 formojnė grupe qė mbahen sė bashku me anė tė gravitetit. Disa grupe janė me tė vėrtetė janė shumė tė mėdhaja, p.sh. grupet nė galaksinė Virgo dhe yllėsia “Flokėt e Berenisės” paraqesin mijėra galaksi qė janė tė larguara rreth 20 milionė vite drite. Ekzistojnė grupe galaksish mė tė vogla, njė shembull ėshtė galaksia jonė-Rruga e Qumshtit. Ky grup, i quajtur Grupi Lokal, pėrfshin rreth 30 galaksi tė larguara rreth 5 milionė vite drite. Galaksitė mė tė njohura janė Rruga e Qumshtit, Andromeda, si dhe galaksia M33 nė yllėsinė Triangulum (Trekėndėshe). Vetė grupet formojnė grupe mė pak tė dendura, tė quajtura supergrupe. Kėto tė fundit janė objektet mė tė mėdhaja nė Gjithėsi, tė largura mes vete mbi qindra miliona vite drite. Grupi Lokal ėshtė pjesė e Supergrupit Lokal, nė mesin e tė cilt ėshtė vendosur nė grupin e yllėsisė Virgo.  1 Galaksi tė parregullta
  Galaksitė qė nuk kanė formė tė rregullt quhen “tė ērregullta”. Njė shembull ėshtė Mjegullira mė e Vogėl e Magelanit. Galaksitė e ērregullta janė shumė tė vogla, shumė mė tė vogla se Rruga e Qumshtit, por pėrmbajnė sasi tė madhe tė gazrave prej tė cilėve formohen yje tė reja. Mjegullira mė e Vogėl e Magelanit ėshtė mes galaksive mė tė afėrta tė Rrugės sė Qumshtit, mund tė shihet nė Hemisferėn Jugore.  Galaks elipsoide
  Galaksitė elipsoide janė shumė pak nė numėr nė Grupin e Galaksive Lokale, dhe shihen shumė dobėt. Njė shembull ėshtė galaksia M87 prej Grupit Virgo. Ėshtė njė top i madh i pėrbėrė prej mijėra miliardėve yjeve tė kuq tė vjetėr dhe disa nova. Yjet gjithmonė lėvizin nė tė njėjtin drejtim nė njė galaksi elipsoide.

  Galaksitė spirale tė krzqėyuara
  NGC1365,pjesė e grupit Fornaks ėshtė galaksi spirale me “urė” tė shkurtė e pėrbėrė prej yjeve mė tė vjetra.Funded (mbarimet) e urės pėrfaqėsojnė krahė.Ajo spirale quhet urė. Ura rrotullohet sikur tė jetė trup i ngurtė, sidoqoftė, ėshtė e pėrbėrė prej miliona yjesh tė ndara.Ėshtė e mundur qė Rruga e Qumshtit tė jetė asi lloi galaksie.
  avatar
  piccola_stella
  super antar
  super antar

  Female
  Number of posts : 533
  Age : 26
  Location : itali
  Job/hobbies : te pikturoj
  Humor : jo shum
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-04-16

  Re: GALAKTIKA

  Post by piccola_stella on 24.01.09 15:53

  ...interesante ...do ti studioj ne vit te peste....

   Current date/time is 10.12.18 5:45